Olt: Un bărbat care ar fi convins 10 minore să-i trimită imagini pornografice, reţinut de DIICOT

Olt: Un bărbat care ar fi convins 10 minore să-i trimită imagini pornografice, reţinut de DIICOT

Un bărbat care ar fi convins 10 minore să-i trimită imagini cu caracter pornografic, prin intermediul unei reţele de socializare, apoi pe unele dintre ele le-ar fi şantajat pentru a-i trimite în continuare asemenea materiale, a fost reţinut în urma unei percheziţii domiciliare efectuate de poliţişti de combatere a criminalităţii organizate împreună cu procurorii DIICOT.

Percheziţia a avut loc în ziua precedentă, iar bărbatul bănuit de pornografie infantilă a fost reţinut şi va fi prezentat miercuri instanţei cu propunere de arestare preventivă.

"Din cercetări a reieşit că, în perioada mai 2021 - ianuarie 2022, bărbatul ar fi creat mai multe conturi pe reţelele de socializare, cu o identitate falsă şi ar fi abordat 10 minore, pe care le-ar fi convins să îi trimită fotografii şi înregistrări video, cu caracter pornografic. Dacă refuzau, acesta le-ar fi şantajat cu publicarea materialelor, pe care le-ar fi stocat pe diverse mijloace de stocare", se arată într-un comunicat al Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Olt.

În urma percheziţiei domiciliare, poliţiştii au ridicat patru telefoane mobile, un laptop şi două stick-uri de memorie. AGERPRES / (AS - autor: Cristina Matei, editor: Marius Frăţilă, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 Primar PSD, fotografii în care agresează sexual o femeie în biroul Primăriei. Edilul susține că sunt realizate cu AI

2 VIDEO Priviți, ucrainenii au „prăjit” cea mai mare rafinărie Lukoil din Rusia, care produce 30% din consumul de benzină al țării

3 Generalul SIE în rezervă Nicolae Iană, fostul procuror militar Vasile Doană și doi rezerviști din SRI, vizați de percheziții în dosarul DNA legat de u…

4 Le Monde scrie lucruri despre care în România se tace... De ce oare?

5 STENOGRAME Apar nume noi în anturajul lui Călin Georgescu. Rețeaua de influență care s-ar fi lăudat că încearcă să îl scoată din țară