OMS: Europa a devenit epicentrul pandemiei de coronavirus, iar peste 5.000 de persoane au murit

OMS: Europa a devenit epicentrul pandemiei de coronavirus, iar peste 5.000 de persoane au murit

Peste 5.000 de persoane şi-au pierdut viaţa din cauza coronavirusului, ”un prag tragic”, a anunţat vineri directorul Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, Tedros Adhanom Ghebreyesus, confirmând bilanţuri centralizate şi publicate anterior de agenţiile de presă internaţionale. Potrivit şefului OMS, Europa a devenit epicentrul pandemiei, citat de AFP.

Europa este din păcate „epicentrul” pandemiei noului coronavirus, a avertizat directorul general al OMS, îndemnând țările să „detecteze, izoleze, testeze și trateze fiecare caz”.

Tedros Adhanom Ghebreyesus a subliniat că numărul zilnic de noi cazuri înregistrate este mai mare decât cel raportat de China în vârful epidemiei din această țară.


populare
astăzi

1 VIDEO Iranul a umblat la „cutia cu maimuțe”?

2 Ce se întâmplă oare? / Un editorial care dă de gândit despre PSD. S-a format masa critică pentru măturarea grupării Ciolacu-Grindeanu?

3 Uite un caz despre ce înseamnă școală și justiție în Ro...

4 Un secret bine păzit, inexpugnabil, al Iranului

5 Onestitate marca USR...