Opozantul rus Aleksei Navalnîi a întemeiat o organizaţie internaţională anticorupţie

Conform canalului de Telegram al disidentului rus, unde mesajele sale sunt publicate de avocaţii care au acces la el, din consiliul noii organizaţii vor face parte: fostul prim-ministru belgian Guy Verhofstadt, sociologul Francis Fukuyama, jurnalista Anne Applebaum, laureată a premiului Pulitzer, precum şi soţia sa, Iulia Navalnîia.

Potrivit Reuters , noua organizaţie internaţională anticorupţie va fi „complet transparentă şi clară” şi va utiliza ca fonduri cei 50.000 de euro primiţi odată cu Premiul Saharov pentru libertate de gândire pe care Parlamentul European i l-a acordat în anul 2021 lui Navalnîi.

„Ca întotdeauna, contăm pe ajutorul şi sprijinul dumneavoastră şi promitem că vom face treabă bună”, a afirmat Navalnîi, potrivit Reuters.

Liderul opoziţiei ruse Aleksei Navalnîi a fost încarcerat pentru doi an şi jumătate fiindcă ar fi încălcat termenii eliberării condiţionate în luna februarie a anului 2021, după ce s-a întors din Germania, unde s-a restabilit în urma otrăvirii cu un agent neurotoxic de tip Noviciok.

Totodată, o instanţă de judecată din Rusia a dispus, la jumătatea lunii trecute, ca Navalnîi, care a numit invazia Rusiei din Ucraina drept un „război absurd”, să fie transferat într-o închisoare de maximă securitate.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 „Și-au bătut joc de pensionari” / „De ce trebuie să îi omorâți pe oameni?” / „Mica recalculare”, după mai bine de un an de așteptare

2 De citit cuvânt cu cuvânt ce scrie omul ăsta / „5 milioane de români vor munci până la 65-70 de ani, iar alții 200-250 de mii vor duce un trai tihnit, d…

3 Eroarea lui Putin care va costa curând Rusia. Expert în spațiul ex-sovietic: „Nu există nicio cale să iasă din asta”

4 Țara în care am ajuns să trăim... Din cauza PSD și a unor personaje ca ăsta...

5 Foarte interesante amănunte... / Ne-au luat bulgarii „caimacul”?