Orban: Florin Cîţu nu va mai fi prim-ministru; dacă va rămâne prim-ministru, va fi din mila PSD

Orban: Florin Cîţu nu va mai fi prim-ministru; dacă va rămâne prim-ministru, va fi din mila PSD

Ludovic Orban, fostul lider al liberalilor, a afirmat luni că i-ar fi ruşine să ajungă preşedinte al PNL aşa cum a ajuns Florin Cîţu şi susţine că acesta nu va mai fi prim-ministru sau, dacă va mai fi, "va fi din mila PSD".

"Florin Cîţu nu înţelege un lucru: chiar dacă a ajuns cum a ajuns, dacă aş fi în locul lui, mie mi-ar fi ruşine să ajung preşedinte al PNL aşa cum a ajuns el. Florin Cîţu nu înţelege un lucru, că nu va mai fi prim- ministru sau, dacă va mai rămâne prim-ministru, va rămâne numai din mila PSD, iar să rămâi prim-ministru din mila PSD înseamnă să-ţi baţi joc de toţi simpatizanţii PNL, care din ce în ce mai puţin cred în Florin Cîţu şi se întreabă (...) ce s-a întâmplat cu PNL de a putut să mizeze pe un om care, practic, a devenit pentru un număr uriaş de cetăţeni o persona non-grata", a declarat Orban, la Palatul Parlamentului.

El a caracterizat victoria lui Florin Cîţu la alegerile pentru preşedinţia PNL drept "o lovitură de partid". AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Bolojan, prima mare mutare pentru combaterea marii evaziuni fiscale!

2 VIDEO Cine controlează lumea / Pentru cei care nu înțeleg ce se întâmplă: 10 întrebări / Pentru cei care cred că înțeleg: știți ce urmează?

3 Fotografii de la SRI antitero ilustrează „trupele rusești, bine echipate”

4 Cine este amanta secretă a Patriarhului Kiril al Rusiei. Îl însoțește în călătoriile externe și deține averea acestuia

5 Dorinel Umbrărescu anunță public câți kilometri din Autostrada Moldovei vor fi gata în 2026