Osaka, însărcinată, ia o pauză lungă de la tenis: Explicațiile oferite de Naomi

Jucătoarea japoneză de tenis, Naomi Osaka (47 WTA), fostă numărul unu mondial, a anunţat că e însărcinată şi că nu intenţionează să revină în circuitul feminin, înainte de 2024, informează AFP.

Naomi Osaka, încântată că va deveni mama în 2023. FOTO: Arhiva Adevărul

Naomi Osaka, încântată că va deveni mama în 2023. FOTO: Arhiva Adevărul

"Realizez că viaţa e atât de scurtă şi nu iau niciun moment de-a gata. Fiecare zi e o nouă binecuvântare şi o aventură. Ştiu că am atât de multe lucruri la care să aspir în viitor, dar un lucru pe care îl aştept e să văd cum copilul meu urmăreşte unul dintre meciurile mele şi spune cuiva: 'E mama mea'. (...) Anul 2023 va fi un an plin de învăţăminte pentru mine şi sper să revin la începutul anului următor, pentru că voi fi la Australian Open 2024", a scris Osaka, într-un mesaj postat pe Twitter.

Considerată o mare vedetă în ţara sa natală Japonia, Naomi Osaka a devenit. în urmă cu doi ani. cea mai bine plătită sportivă din lume şi purtătoarea de cuvânt a mişcării împotriva rasismului, însă toată această presiune a făcut-o să clacheze.

Cvadruplă campioană de Mare Şlem, Osaka n-a mai disputat niciun meci oficial de la retragerea sa din turneul de la Tokyo, în luna septembrie, din cauza durerilor abdominale. Ea a evocat, de asemenea, problemele sale de sănătate mintală şi a petrecut întregul an 2022 în afara Top 10, suferind înfrângeri în primul tur la Roland Garros şi US Open.

Jucătoarea niponă a declarat forfait pentru turneul de Mare Şlem de la Wimbledon din cauza unei accidentări la tendonul lui Ahile.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 „Am făcut sex într-un hotel chinezesc, apoi am descoperit că am fost difuzați către mii de oameni”

2 Profesoara româncă rupe tăcerea despre legătura sa cu Jeffrey Epstein: „Aș vrea să nu-l fi cunoscut niciodată. Sunt revoltată de depravarea sa”

3 De citit... / Statele care pot „băga” SUA sau China oricând în „buzunare”

4 „Un mic trădător de țară”. Apropiat al lui Trump, acuzații explozive din SUA: George Simion a făcut lobby pentru scoaterea României din Visa Waiver

5 Țara lui Plaha / Cine este personajul care construiește ansamblul imobiliar Satina Park din Craiova, despre care Ministrul Apărării spune că obturează u…