Pacienţi evacuaţi după o alertă falsă cu fum la UPU Suceava

Mai mulţi pacienţi au fost evacuaţi, vineri seara, din zona de resuscitare a UPU din cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă Suceava după ce personalul ar fi sesizat miros de fum într-un salon, a informat purtătorul de cuvânt la ISU Suceava, Alin Găleată.

Potrivit ISU Suceava, la faţa locului nu s-a identificat nicio sursă de fum.

''Este posibil ca mirosul să fi fost de la emanaţia ambulanţelor, care erau în număr mare în acel moment pe rampa UPU'', a spus Găleată.

El a precizat că militarii s-au deplasat la faţa locului cu patru autospeciale cu apă şi spumă, o autoscară mecanică, o autospecială pentru descarcerare şi două ambulanţe SMURD (TIM ŞI B2).

Împreună cu personalul tehnic responsabil de la locul de muncă, pompierii militari au evacuat cinci pacienţi din zona respectivă. Ulterior, au monitorizat spaţiul şi instalaţiile electrice şi de oxigen, fără să fie identificate probleme.

Pompierii au instruit personalul tehnic de la locul de muncă iar acesta va monitoriza îndeaproape zona respectivă, pentru a preîntâmpina eventuale situaţii de urgenţă. AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa! / Oamenii de afaceri acuzați de dare de mită în dosarul lui Ciprian Ciucu...

2 „Singura în stare a explica ce n-am înțeles de la început” / CTP, „ipoteză care arată a conspiraționism” despre Nicușor Dan

3 Așa o fi?

4 Moscova, sub asaltul dronelor ucrainene. Revoltă populară și reacția propagandei Kremlinului

5 Trei chestii care dau de gândit și nu sunt deloc întâmplătoare...