Paris Fashion Week: protejatul lui Jean Paul Gaultier a deschis evenimentul cu o colecție incitantă

Paris Fashion Week: protejatul lui Jean Paul Gaultier a deschis evenimentul cu o colecție incitantă

Săptămâna Modei de la Paris a început luni cu show-ul lui Victor Weinsanto, un fost dansator care a studiat cu Jean Paul Gaultier.

Show-ul lui Weinsanto de la Săptămâna Modei de la Paris a fost eclectic și incitant FOTO Profimedia

Show-ul lui Weinsanto de la Săptămâna Modei de la Paris a fost eclectic și incitant FOTO Profimedia

Prima a zi a evenimentului de modă de la Paris este dedicată, prin tradiție, tinerilor designeri. Victor Weinsanto (28 de ani) și-a lansat colecția pentru primăvară-vară 2023, iar prezentarea sa a fost una „teatrală și incitantă“.

Designerul în vârstă de 28 de ani este un fost dansator care a studiat cu marele creator Jean Paul Gaultier, înainte de a-și lansa propria marcă de haine, în 2020.

Weinsanto a declarat pentru AFP că noua colecție este o „declarație de dragoste“ pentru generația sa și este inspirată de tineri colegi designeri. Colecția a fost una eclectică și a inclus de la denim și rochii teatrale, până la o „costumație bondage“.

Prezentarea creatorului francez a inclus o colecție digital creată special pentru trupa coreeană de fete Lightsum, care au defilat virtual, prin intermediul unor holograme. Această colecție digitală va fi vândută sub formă de NFT-uri, în Metavers.

Weinsanto (foto) a declarat că oamenii caută „creativitate, libertate, nebunie și umor“ în ținutele lor, în acest moment, iar imaginea designerilor din anii 1990, care se bârfeau între ei, s-a demodat.

victor weinsanto paris fashion week profimedia 0726338850 jpg

Săptămâna Modei de la Paris continuă cu show-uri ale marilor case de modă printre care Dior, Chanel, Balenciaga, Stella McCartney și Issey Miyake.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

3 O informație care dă de gândit...

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?