Partenerul de afaceri al nepotului lui Ciolacu a preluat un lanț cu 22 de farmacii

Lanţul de farmacii Evofarm, cu 126 de unităţi în mai multe judeţe din ţară, potrivit informaţiilor publice de pe site-ul instituţiei, preia 22 de far­ma­cii aparţinând companiei Farma­cia de la Ţară, localizate în judeţele Dâmbo­viţa, Giurgiu, Ilfov şi Teleorman.

Firma Marcos Provit, care deţine farmaciile Evofarm, este controlată de Marius Gabriel Neagu, Andrei Isac şi Andrei Robert Tănase, potri­vit platformei termene.ro. În 2022, Marcos Provit a avut o cifră de afa­ceri de 226 mil. lei, plus 40%, un pro­fit net de 5,3 mil. lei şi un număr me­diu de 231 de angajaţi, arată sursa citată. Marius Gabriel Neagu este par­tener de afaceri cu Mihai Cristian Cio­lacu, despre care presa a scris că este nepotul lui Marcel Ciolacu, pri­mul-ministru al României. Mai mult, firma Marcos Provit este şi acţionar majoritar al Evo Nuclear, firmă înfi­inţată în 2022, unde acţionari mino­ritari sunt Mihai Cristian Ciolacu şi Vlad Vrancisc Iman, scrie ZF .


populare
astăzi

1 Alegeri Ungaria 2026 / Primele rezultate parțiale oficiale. Sondajele de confirmă

2 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

3 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

4 Un lider african cere Turciei un miliard de dolari și „cea mai frumoasă femeie”. Ce se întâmplă dacă nu i se îndeplinește solicitarea

5 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”