Pensiile din Ungaria vor creşte anul viitor proporţional cu inflaţia

Începând din ianuarie, toate pensiile vor fi majorate în Ungaria cu 5%, în loc de 3% cât era planificat – a comunicat, vineri, Viktor Orbán, prim-ministrul ungar, pentru postul de radio Kossuth. Reglementarea referitoare la acest aspect a fost publicată în Monitorul Oficial. Premierul a precizat că această modificare a fost făcută întrucât Banca Naţională a Ungariei şi-a prezentat mai devreme raportul pentru anul viitor cu privire la inflaţie şi, ca urmare a unei inflaţii mai mari faţă de cea prognozată, şi pensiile trebuie adaptate la situaţia economiei de anul viitor. Şeful guvernului a accentuat că, anul viitor, şi valoarea celei de-a 13-a pensii se va majora de asemenea cu 5%./lendrefy/ilapadat

(MR1 RADIO KOSSUTH BUDAPESTA – 11 decembrie)

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...