Pentagonul interzice de facto arborarea drapelului Confederaţiei sudiste în toate bazele militare americane

Pentagonul interzice de facto arborarea drapelului Confederaţiei sudiste în toate bazele militare americane

Secretarul american al apărării, Mark Esper, a stabilit o politică prin care interzice de facto arborarea drapelului Confederaţiei sudiste din Războiul de Secesiune în toate bazele militare ale SUA din lume. Practic, el a autorizat doar anumite drapele, care promovează unitatea.

Reuters a consultat vineri o copie a notei trimise forţelor armate, în care şeful Pentagonului arată că 'drapelele pe care le arborăm trebuie să fie în concordanţă cu imperativele militare de ordine şi disciplină, de tratament al tuturor oamenilor noştri cu demnitate şi respect şi de respingere a simbolurilor care provoacă dezbinare'.

Agenţia apreciază că decizia ar putea tensiona relaţiile lui Esper cu preşedintele Donald Trump, care a invocat libertatea de exprimare în sprijinul americanilor care arborează steagul secesioniştilor sudişti. AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Zeci de funcționari au ajuns pe funcții în ANAF și Ministerul Finanțelor cu studii făcute la universități fantomă

2 Ce se întâmplă? / Cel mai bogat om al planetei „arată semne de îmbătrânire accelerată”

3 Foarte interesant!

4 VIDEO Rușii, dați cu „cracii-n sus” la Pokrovsk?

5 VIDEO CTP, necruțător cu Anca Alexandrescu