Percheziţii în Bucureşti, Ilfov şi Călăraşi într-un dosar de evaziune fiscală cu materiale de construcţii

Poliţişti din Capitală, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti, pun în aplicare, joi, 13 mandate de aducere şi 7 de percheziţie domiciliară în Bucureşti şi judeţele Ilfov şi Călăraşi, într-un dosar privind săvârşirea unor infracţiuni de evaziune fiscală şi spălare a banilor în domeniul construcţiilor şi comerţului cu materiale de construcţii.

Potrivit unui comunicat al Poliţiei Capitalei, în perioada 2010 - 2013, bănuiţii au diminuat taxele şi impozitele evidenţiate în documentele contabile, prin înregistrarea unor achiziţii fictive în valoare de 2.700.000 lei.

Prejudiciul cauzat bugetului de stat estimat la acest moment este de 800.000 lei, iar suma ce formează obiectul procesului de spălare a banilor este de aproximativ 1.500.000 lei.

Persoanele vor fi conduse pentru audieri la sediul Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice Sector 6. AGERPRES


populare
astăzi

1 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

2 Alegeri Ungaria 2026 / Partidul de opoziție TISZA a înregistrat 55% iar FIDESZ, partidul lui Viktor Orban, 38%

3 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

4 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”

5 Un lider african cere Turciei un miliard de dolari și „cea mai frumoasă femeie”. Ce se întâmplă dacă nu i se îndeplinește solicitarea