Percheziţii în dosare penale vizând contrabandă, delapidare, furt din locuinţe, şantaj, ameninţare

Poliţia Română efectuează, joi, 37 de percheziţii domiciliare în cadrul unor dosare penale în care se fac cercetări pentru contrabandă, delapidare, tăinuire, furt din locuinţe, şantaj, ameninţare şi tulburarea ordinii şi liniştii publice, potrivit unui comunicat al MAI, transmis AGERPRES.

"Poliţia Română efectuează 37 de percheziţii domiciliare pentru combaterea infracţionalităţii, tragerea la răspundere a persoanelor implicate în comiterea de fapte penale şi protejarea comunităţii de activităţile ilegale. Percheziţiile sunt efectuate sub supravegherea procurorilor de la unităţile de Parchet competente, în cadrul unor dosare penale în care se fac cercetări pentru săvârşirea infracţiunilor de contrabandă, delapidare, tăinuire, furt din locuinţe, şantaj, ameninţare şi tulburarea ordinii şi liniştii publice", menţionează MAI.

Acţiunile urmăresc documentarea activităţii infracţionale a persoanelor bănuite, recuperarea prejudiciilor şi indisponibilizarea bunurilor obţinute din săvârşirea de infracţiuni sau deţinute ilegal.

Persoanele depistate vor fi conduse la audieri, în vederea luării măsurilor legale în fiecare cauză.

Percheziţiile se desfăşoară în contextul măsurilor luate la nivelul Ministerului Afacerilor Interne pentru combaterea infracţionalităţii de orice fel şi pentru asigurarea ordinii şi liniştii publice, a adăugat MAI. AGERPRES


populare
astăzi

1 „A devenit partidul capitalistului” / Sfârșitul unuia dintre cei mai importanți actori politici care au dominat România din 1990?

2 VIDEO „Vom face un referendum și vom câștiga. Ne vom lua țara înapoi”

3 O informație care dă fiori...

4 „Oricum mă duc, hai să mor în ale mele, să fiu măreț!”. Dialog cutremurător cu Mircea Lucescu, înainte ca tehnicianul să intre in comă

5 „Armata SUA a dus la capăt una dintre cele mai îndrăznețe operațiuni din istorie” / Pilotul american prăbușit în Iran a fost salvat. Operațiune de coman…