Percheziţii la o primărie de municipiu. Viceprimarul, săltat de procurori

Joi dimineață, polițiștii Inspectoratului de Poliție Judeţean Ialomiţa desfășoară 11 percheziții la persoane bănuite de abuz în serviciu, complicitate la abuz în serviciu şi fals în înscrisuri oficiale.

Joi, 21 mai, poliţişti din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Ialomiţa, sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomiţa, efectuează 11 percheziţii, pe municipiilor Slobozia şi Feteşti, la persoane bănuite de abuz în serviciu, complicitate la abuz în serviciu şi fals în înscrisuri oficiale.

Percheziţiile se efectuează la sediile unor instituţii publice locale (Primăria Municipiului Feteşti, Administraţia Domeniului Public Feteşti şi o şcoală din localitate), al unei societăţi comerciale şi la domiciliile mai multor persoane.

Din cercetări a reieșit că, în perioada 2011-2012, reprezentanţii unei instituţii publice locale ar fi atribuit unor societăţi comerciale, contracte de construcţii la unităţi de învăţământ de pe raza municipiului Feteşti, fără respectarea procedurilor legale. Suspiciunile privind comiterea acestor infracțiuni planează și asupra viceprimarului municipiului Fetești, Gheorghe Mitache.

Prejudiciul cauzat bugetului consolidat al statului este de peste 100.000 de lei.

Persoanele bănuite vor fi conduse la sediul Inspectoratului de Poliție Județean Ialomiţa, pentru audieri și dispunerea măsurilor legale.


populare
astăzi

1 Primul an de austeritate sub Bolojan / A redus deficitul, dar economia României a intrat în recesiune tehnică

2 Așa o fi? / Ceva grav de tot urmează a se întâmpla în războiul din Ucraina

3 Ăla cu ceas Cartier de 44.000 de euro e președintele PSD al CJ Olt...

4 Imagini care dau fiori vizavi de Porțile de Fier 2

5 Ce „coace” Tucker Carlson? /