Percheziţii la "regele vinului", George Ivănescu. Omul de afaceri este suspectat de evaziune fiscală

Percheziţii la "regele vinului", George Ivănescu. Omul de afaceri este suspectat de evaziune fiscală.
 Inspectorii antifraudă şi jandarmii au descins joi în15 judeţe la sediile unor firme cu datorii mari la bugetul de stat. Printre firmele vizate de percheziţiile procurorior este şi o societate din judeţul Buzău, al cărei acţionar este magnatul alcoolului George Ivănescu.

Inspectorii antifraudă au intrat în toate depozitele firmei din Poşta Câlnău a lui George Ivănescu Acţionarul casei de vinuri Murfatlar este suspectat de evaziune fiscală şi returnări ilegale de TVA, datoriile pe care acestea le are la stat depăşind sute de milioane de lei, potrivit unor susrse apropiate anchetei, citate deTVR.

Potrivit aceloraşi surse, Ivănescu ar fi cerut insolvenţa firmelor pe care le conduce, pentru a scăpa de plata datoriilor.

Potriviti ANAF, inspectorii antifraudă au verificat instalaţiile de producţie şi prelucrare, dar şi corectitudinea evidenţelor contabile.


populare
astăzi

1 „A devenit partidul capitalistului” / Sfârșitul unuia dintre cei mai importanți actori politici care au dominat România din 1990?

2 O informație care dă fiori...

3 DIICOT i-a identificat pe actorii implicați în scandalul fotografiilor trucate publicate de Lasconi: cine a regizat întâlnirea

4 Viața secretă a Iranului, între chefuri de noapte și operații estetice. „Oamenii reușesc în privat să trăiască dincolo de restricții“

5 Povestea spioanei FSB care s-a îndrăgostit de o americancă infiltrată în serviciile ucrainene