Peru: Un avion cu 141 de persoane la bord a luat foc la aterizare (FOTO)

Un avion cu 141 de persoane la bord a luat foc marți în timpul aterizării pe aeroportul din Jauja, oraș din centrul statului Peru, au anunțat mass-media locale, citate de agenția de presă DPA.

Nu s-a înregistrat niciun deces, dar mai multe persoane au fost rănite ușor, pasagerii avionului Boeing 737, al companiei Peruvian Airlines, reușind să debarce la timp, conform ziarului El Comercio, care a publicat pe internet imagini dramatice din timpul incidentului.

Într-o înregistrare video se văd oameni alergând din avionul Peruvian Airlines cuprins de flăcări și fum, care se pare că ieșise de pe pistă și avea o aripă ruptă.

Unii martori susțin că pilotul a pierdut controlul aparatului de zbor în condiții de vânt puternic, în timp ce alții spun că incendiul a fost provocat de un cauciuc care a explodat la aterizare.

Avionul efectua un zbor special de la Lima to Jauja, 260 km vest de capitala peruană. Micul oraș a fost practic izolat timp de mai multe săptămâni în urma unor puternice inundații, cele mai grave din Peru în ultimele decenii.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa! / Oamenii de afaceri acuzați de dare de mită în dosarul lui Ciprian Ciucu...

2 „Singura în stare a explica ce n-am înțeles de la început” / CTP, „ipoteză care arată a conspiraționism” despre Nicușor Dan

3 Așa o fi?

4 Moscova, sub asaltul dronelor ucrainene. Revoltă populară și reacția propagandei Kremlinului

5 VIDEO Zilele dronelor ucrainene la Moscova / Zeci de Liutîi sau FP-1, trimise pentru a treia oară asupra capitalei Rusiei. „OZN-ul” de la rafinăria din …