Peste 50.000 de kilograme de peşte, ridicate de poliţişti în urma unei acţiuni ample de control la nivel naţional

Peste 50.000 de kilograme de peşte, ridicate de poliţişti în urma unei acţiuni ample de control la nivel naţional

La acţiune au participat 1.446 de poliţişti din cadrul stucturilor de ordine publică, poliţiei transporturi şi poliţiei rutiere au desfăşurat 884 de acţiuni punctuale.

De asemenea, la activităţi au participat şi specialişti din cadrul Agenţiei Naţionale pentru Pescuit şi Acvacultură şi specialişti din cadrul Direcţiei Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor.

Mai exact, echipele de control au verificat 428 de societăţi comerciale, 80 de amenajări piscicole, 221 de ambarcaţiuni şi 3.330 de autoturisme.

În urma acţiunii, poliţiştii au constatat 191 de infracţiuni, fiind cercetate 126 de persoane.

De asemenea, oamenii legii au aplicat 1.669 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de aproape 383.000 de lei.

„Au fost ridicate, în vederea confiscării, 52.744 de kg. de peşte proaspăt, 8.838 de kg. de icre, 103 plase monofilament, în lungime de peste 4.300 de metri şi 53 de plase de pescuit cu fir textil, în lungime de peste 2.000 de metri, 4 ambarcaţiuni, 2 motoare de ambarcaţiuni, 4 autoturisme, dar şi 11 setci, 2 năvoade şi alte instrumente, care au fost folosite în activităţile ilegale”, se arată într-un comunicat de presă.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?