Petrolul Ploiești, egal cu FC Botoșani după o serie incredibilă de ratări, inclusiv una cu poarta goală

Petrolul Ploieşti nu a reușit să obțină victoria cu FC Botoşani, luni seara, în deplasare, într-un meci din etapa a 2-a a Superligii de fotbal.

Petrolul Ploiești nu a reușit să își apropie victoria FOTO Facebook/Petrolul Ploiești

Deși a avut foarte multe ocazii, Petrolul nu a obținut cele trei puncte în deplasarea de la Botoșani. Ploieștenii au deschis scorul prin Gheorghe Grozav (15), dar gazdele au egalat înainte de pauză, prin Mihai Roman II (38).

În repriza secundă, Petrolul a fost aproape să marcheze golul victoriei în mai multe rânduri. Brazilianul Jair a ratat cu poarta goală (63), apoi Gheorghe Grozav a marcat (90+2), dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Ploieştenii au obţinut un penalty în finalul partidei, dar Grozav a ratat (90+12), şutul său trecând pe lângă poartă.

Lovitura de pedeapsă fusese acordată după un fault al lui Victor Dican asupra lui Seniko Doua. Petrolul a remizat şi în prima etapă, 1-1 cu ''U'' Cluj, ratând un penalty prin Constantin Budescu. AFC Botoşani - FC Petrolul Ploieşti 1-1 (1-1), Stadion Municipal - Botoşani

Au marcat: Mihai Roman II (38), respectiv Gheorghe Grozav (15).

Gheorghe Grozav (Petrolul) a ratat un penalty în min. 90+12.

Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş); arbitri asistenţi: Ovidiu Artene (Vaslui), Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava); al patrulea oficial: Vlad Baban (Iaşi)

Arbitru video: Szabolcs Kovacs (Carei); arbitru asistent video: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare)

Observatori: Sorin Boca (Iaşi) - CCA, Paul Cazan (Bucureşti) - LPF

4 VIDEO „Nasty” și-a ales candidatul pentru București! Pe cine susține fostul tenismen?