Plafonul total al garanțiilor emise în 2016 în cadrul Programului Prima Casă se suplimentează cu 500 de milioane de lei

Plafonul total al garanțiilor emise în 2016 în cadrul Programului Prima Casă se suplimentează cu 500 de milioane de lei

Plafonul total al garanțiilor care pot fi emise în anul 2016 în cadrul Programului Prima Casă se suplimentează cu 500 de milioane de lei, potrivit unei hotărâri adoptate de Guvern în ședința de miercuri.

Executivul a informat, printr-un comunicat de presă, că "fondurile suplimentare vor fi utilizate pentru acoperirea cu prioritate a solicitărilor de acordare a unei finanțări garantate în cadrul Programului, aflat în diverse stadii de aprobare și pre-aprobare la finanțatori, în raport cu solicitările noi".

Plafonul de garanții pentru anul 2016 al acestui program a mai fost suplimentat cu 500 de milioane de lei, în luna mai, astfel încât, după cele două suplimentări, plafonul de garantare al acestui program va fi anul acesta de 2,690 de miliarde de lei.

Actul normativ adoptat miercuri mai prevede că plafonul de garantare neutilizat, destinat persoanelor cu cetățenie română stabilite în străinătate, se transformă în plafon general de garantare a creditelor în cadrul acestuia.

"O altă modificare reglementează posibilitatea de a se acorda promisiuni de garantare și pentru achiziția unei noi locuințe în cadrul Primei Case, ținând cont de faptul că beneficiarii care au achiziționat/construit o locuință în cadrul Programului pot achiziționa/construi o nouă locuință, sub condiția ca noua locuință să aibă o suprafață utilă sau valoare mai mare în raport cu prima și să înstrăineze prima locuință prin vânzare-cumpărare cel târziu până la data încheierii contractului de vânzare-cumpărare sau a contractului de construire a noi locuințe", se mai arată în comunicatul citat.

AGERPRES


populare
astăzi

1 De citit ce spune omul ăsta despre legea contestată de președinte cu citate din Eminescu...

2 Grindeanu, la RTV / Ministrul Pîslaru a mers la Bruxelles şi a venit de acolo cu un „to do list”, așa avem primul pachet de măsuri fiscale

3 BREAKING Generalul Cristian Radu, prim-adjunctul lui Arafat la IGSU, a fost condamnat la închisoare 3 ani și 10 luni pentru după ce a mușamalizat un a…

4 BREAKING Mihaela Ciochină, favorită pentru a deveni președinta CCR!

5 Șapte obiceiuri de dimineață care te ajută să slăbești, recomandate de nutriționiști şi susținute de știință