Podul care leagă Odesa de sud-vestul Ucrainei, din nou ţinta unui atac rusesc (autorităţi locale)

O rachetă rusească a lovit luni un important pod strategic care trece peste estuarul Nistrului, în regiunea Zatoka, de lângă Odesa (sud-vestul Ucrainei), au anunţat autorităţi locale, citate de Reuters şi Unian.

Podul, care a fost lovit de două ori anterior de forţele ruse, reprezintă singura legătura rutieră şi feroviară între sud-vestul Ucrainei şi restul ţării.

Serhii Bratciuk, purtător de cuvânt al administraţiei regionale Odesa, a comunicat despre noul atac asupra podului de la Zatoka pe contul său Telegram, fără a oferi detalii.

Aceasta cale ferată leagă România de oraşul portuar Odesa, în sudul Ucrainei.

Comandamentul operativ "Sud" al Forţelor armate ucrainene a confirmat atacul, indicând că au fost trei rachete.

"Trei rachete ruseşti au lovit regiunea Odesa. Inamicul continuă să distrugă podul avariat peste estuarul Nistrului. Informaţia privind posibilele victime şi pagube este în curs de completare", se menţionează într-un mesaj al armatei ucrainene. AGERPRES


populare
astăzi

1 Ce se întâmplă în Rusia? / Anomaliile observate de un corespondent din presa occidentală

2 „Jocurile din jurul lui Bolojan scufundă România” / Traian Băsescu, atac dur la clasa politică

3 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

4 Experiență de coșmar pentru o familie într-un resort din Hurghada, Egipt: dezastrul găsit în hotelul pentru care a plătit 4.000 de euro

5 Eugen Tomac ar fi fost propus premier de Nicușor Dan în fața partidelor. Președintele are și o variantă alternativă