Polo: Echipa României a ratat calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro

Naționala masculină de polo pe apă a României a ratat calificarea la Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro, vineri, după ce a fost învinsă la limită de echipa Italiei, cu scorul de 8-7 (2-0, 2-3, 3-3, 1-1), în sferturile turneului preolimpic de polo pe apă de la Trieste (Italia).

Golul victoriei echipei Italiei a fost marcat de Figlioli, cu 17 secunde înainte de final, după ce Dimitri Goanță primise cartonaș roșu 13 secunde mai devreme, potrivit site-ului oficial al competiției.

Tricolorii au făcut un meci foarte bun în fața valoroasei adversare, dar au cedat la limită. Tripla campioană olimpică (1948, 1960, 1992) a câștigat Grupa B a turneului de la Trieste, în timp ce România a ocupase locul 4 în Grupa A.

Italia a început bine partida și a terminat primul sfert în avantaj, 2-0. Echipa noastră, antrenată de sârbul Dejan Stanojevic a intrat în joc în sfertul al doilea, a reușit egalarea (2-2), dar la jumătatea partidei gazdele aveau un gol în plus pe tabelă, 4-3. Italia a condus apoi cu 5-3 și 6-4, dar România a egalat grație golurilor semnate de Negrean și Ghiban. Figlioli a a adus ''Settebello'' în avantaj înaintea ultimului sfert, 7-6. Mihnea Gheorghe a egalat (7-7), iar apoi niciuna dintre echipe nu a mai reușit să înscrie până la final, când Italia a înscris pe o superioritate numerică.

Pentru România au marcat Mihnea Gheorghe — 3 goluri, Alexandru Ghiban 2, Cosmin Radu 1 și Tiberiu Negrean 1.

Golurile Italiei au fost înscrise de F. Di Fulvio 2, Figlioli 2, C. Presciutti 1, S. Luongo 1, Aicardi 1, Baraldi 1.

România învinsese doar o dată Italia în precedentele patru confruntări directe, în 2009, la Mondialele de la Roma, cu 6-5. De atunci, Italia s-a impus la CM 2013 cu 10-4, la CE 2014 cu 9-4 și anul acesta, la CE 2016, cu 11-5.

La JO 2016 s-au mai calificat Ungaria (8-7 cu Germania, în sferturi), Spania (8-7 cu Canada) și Franța (12-11 cu Olanda).

Sâmbătă, de la ora 18,30 (ora României), tricolorii vor juca un meci de clasament (locurile 5-8) cu Canada.
Până acum, la Trieste, România a înregistrat următoarele rezultate: 13-11 cu Slovacia, 11-12 cu Franța, 8-12 cu Ungaria, 10-10 cu Canada, 8-8 cu Rusia, toate în Grupa A, 7-8 cu Italia în sferturi.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)