Polonia: Partidul de guvernământ retrage propunerea care limita accesul jurnaliștilor în parlament

Formațiunea politică aflată la putere în Polonia, Partidul Lege și Justiție (PiS), a dat înapoi în privința propunerii de limitare a accesului media în parlament, a declarat luni purtătorul de cuvânt al camerei superioare a legislativului, adăugând că partidul vrea să rezolve într-un mod conciliant actuala criză parlamentară, relatează Reuters.

"Facem un pas înapoi", a declarat presei Stanislaw Karczewski, președintele camerei superioare a parlamentului.

"Am luat decizia de a reveni la vechile reguli. Nu le vom schimba", a adăugat el.

Propunerea din decembrie a PiS de a limita accesul jurnaliștilor a dus la un protest al parlamentarilor de opoziție, care blochează în continuare accesul pe podiumul camerei inferioare.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici?

2 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

3 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

4 O informație interesantă

5 Asta e România onestului Nicușor Dan?