Prahova: Un nou focar de COVID-19 depistat în judeţ; şase decese asociate noului coronavirus în 24 de ore

Un nou focar de COVID-19 a fost depistat de autorităţile sanitare la nivelul judeţului Prahova, aici fiind înregistrate, în ultimele 24 de ore, şi şase decese asociate noului coronavirus, dar şi aproape 140 de cazuri noi de îmbolnăvire.

Potrivit datelor comunicate joi de Prefectura Prahova, noul focar este la un operator economic din localitatea Cioranii de Sus, unde 11 persoane au fost confirmate cu noul coronavirus.

Angajaţii depistaţi au fost izolaţi, iar contacţii acestora au intrat în carantină, spaţiile de lucru fiind dezinfectate. De asemenea, o anchetă epidemiologică este în derulare.

Prahova a raportat joi 137 de cazuri noi de COVID-19, dar şi şase decese asociate bolii, ele fiind înregistrate la persoane cu vârste cuprinse între 47 şi 80 de ani, toate având comorbidităţi.

Din cele 378 de locuri destinate îngrijirii pacienţilor cu COVID-19, 360 sunt ocupate.

În continuare, toate locurile de terapie intensivă destinate pacienţilor diagnosticaţi cu COVID-19 sunt ocupate. AGERPRES/ (AS- autor: Anamaria Constantin, editor: Karina Olteanu, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 VIDEO Gest de văcarul satului la birt făcut de Veștea în platou la Euronews

2 Citiți și voi ce spune omul ăsta despre „salvatorul” Veștea

3 Așa o fi?

4 „Pentru mine, e o veste bună” / Cutremur în PNL. Două nume grele din partid își anunță susținerea pentru desemnarea lui Adrian Veștea pentru funcția de …

5 „Aveți o bombă cu ceas în minister. Se numește SIPA”