Premierul Sloveniei, Alenka Bratusek, va demisiona

Premierul Sloveniei, Alenka Bratusek, a anunţat că luni îşi va prezenta demisia, exprimând speranţa că alegeri parlamentare anticipate vor fi organizate în luna iunie.

Premierul Sloveniei, Alenka Bratusek, va demisiona (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

"Am convenit asupra faptului că cel mai bun lucru pentru Slovenia ar fi organizarea alegerilor anticipate cât mai curând; de aceea, luni, îl voi informa pe preşedintele Parlamentului în legătură cu demisia mea", a declarat Alenka Bratusek.

Bratusek sugerase că va demisiona săptămâna trecută, după ce a pierdut conducerea partidului Slovenia Pozitivă (PS) în faţa rivalului ei, Zoran Jankovici, primarul capitalei slovene.

Premierul a precizat că principalele formaţiuni politice sunt de acord cu organizarea alegerilor parlamentare anticipate pe 22 iunie.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 Recomandarea Barclays către investitori: Vindeți titlurile României și cumpărați-le pe cele ale Ungariei!

2 Modul cum Iranul folosește rachetele nedumerește analiștii militari. Ce ar putea semnala acest lucru

3 Două instituții de stat unde cheltuielile cu salariile nu se taie, ci cresc exploziv, cu circa 48%

4 Forța care a preluat, de fapt, puterea în Iran, după alegerea lui Mojtaba Khamenei

5 Surpriză de proporții în Armata Israelului! Peste 50.000 de militari dețin și cetățenii străine, inclusiv arabe