Președintele Dumei de Stat a Rusiei: NATO este o 'tumoare canceroasă' a continentului european și trebuie dizolvată

Președintele Dumei de Stat a Rusiei: NATO este o 'tumoare canceroasă' a continentului european și trebuie dizolvată

Serghei Narâșkin, președintele Dumei de Stat a Rusiei (camera inferioară a parlamentului federal), a spus că Organizația Tratatului Atlanticului de Nord (NATO) reprezintă o 'tumoare canceroasă' a Europei și consideră că ar fi mai bine ca această organizație să fie dizolvată, într-o întâlnire cu o delegație a legislativului din Serbia, relatează agenția de presă TASS.

'Am o relație specială cu această organizație, care cred că este o tumoare malignă a întregului continent european', a spus el la o întâlnire cu reprezentanții Adunării Naționale (Narodna Skupșcina/parlamentul) din Serbia, adăugând că NATO ar trebui dizolvată.

Potrivit lui Narâșkin, dizolvarea Alianței ar putea să aibă loc în mai multe etape. 'Mai întâi de toate trebuie excluse Statele Unite ale Americii. După care, întreaga organizație ar putea fi dizolvată fără probleme', a afirmat șeful Camerei inferioare ruse.

În privința aderării Muntenegrului la NATO, Narâșkin a indicat că populația micului stat balcanic este divizată în această problemă. El a mai amintit că, recent, Duma de Stat a adoptat un apel către parlamentul muntenegrean, către foruri legislative din țări NATO și din state membre ale Adunării Parlamentare a OSCE prin care cerea cu insistență abținerea de la un astfel de pas.

'Acesta ar fi un pas bun spre îmbunătățirea securității și stabilității pe întregul continent european', a spus el, indicând că, deocamdată, Moscova este preocupată de extinderea spre est a NATO, de apropierea infrastructurii Alianței de granițele sale.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?