Președintele FIFA, Gianni Infantino, convoacă ședință de urgență după eșecul planului comercial
Reuniunea de la Rabat are ca scop analizarea crizei declanșate de inițiativa de a crea o filială menită să comercializeze turneul final al Cupei Mondiale. Potrivit informațiilor furnizate de Sky Sports, citat de EFE, președintele FIFA a fost obligat să-și cheme colaboratorii după ce s-a văzut nevoit să renunțe la planul de a înființa FIFA Forward Enterprise (FFE).
Vinerea trecută, Infantino a confirmat public că FIFA renunță la intenția de a crea FFE, o companie care ar fi trebuit să gestioneze aspectele comerciale și operaționale ale turneelor FIFA, inclusiv Cupa Mondială. Cu doar două zile înainte, forul fotbalistic mondial anunțase intenția de a vinde un pachet de 20% din această nouă filială.
Într-un comunicat oficial emis vineri, FIFA a explicat decizia:
După ce am ascultat cu atenție toate opiniile, a devenit clar că proiectul a creat diviziuni de o natură care, indiferent de nivelul de sprijin, nu mai sunt în interesul obiectivului stabilit inițial. Scopul nostru a fost și va fi, întotdeauna, să ne unim și să ne îmbunătățim. Prin urmare, această propunere nu va merge mai departe.
Opoziție masivă la planul Infantino
Proiectul FFE a întâmpinat o opoziție categorică, în special din partea UEFA, forul fotbalistic european, care deține o poziție influentă în cadrul FIFA. UEFA a avertizat că federațiile sale naționale nu vor participa la competițiile FIFA dacă propunerea va fi materializată. Ulterior, poziției UEFA i s-au alăturat CONCACAF (Confederația din America de Nord, America Centrală și Caraibe) și confederația din Asia. CONMEBOL (Confederația din America de Sud) a anunțat, de asemenea, demararea unui proces de consultare internă, subliniind că "fotbalul este pe primul loc".
De asemenea, opoziția a venit și din interiorul FIFA. Responsabilul la nivel global cu dezvoltarea fotbalului, francezul Arsène Wenger, și secretarul general al FIFA, Mattias Grafstrom, și-au exprimat dezacordul față de inițiativa lui Infantino. Wenger a declarat, printr-un comunicat de presă emis de FIFA, că abandonarea planului a fost "absolut necesară și indubitabilă". La rândul său, Grafstrom a descris săptămâna precedentă drept "o serie de evenimente triste și reprobabile" într-un e-mail intern adresat personalului organismului de conducere al fotbalului mondial.
Luis Figo cere demisia lui Gianni Infantino
Una dintre cele mai vehemente reacții a venit din partea fostului internațional portughez Luis Figo, care a cerut demisia lui Gianni Infantino într-un articol publicat de „Daily Mail”. Fostul fotbalist a fost extrem de direct:
„Aș putea scrie 10.000 de cuvinte despre problemele FIFA. Dar soluția este simplă: Infantino trebuie să plece”.
Fosta vedetă a echipelor FC Barcelona și Real Madrid a denunțat ferm planul președintelui FIFA:
„Ceea ce a fost dezvăluit în ultimele zece zile este cel mai rușinos, înșelător și egoist comportament pe care l-am văzut vreodată”.
Câștigătorul Balonului de Aur din anul 2000 l-a calificat pe Infantino drept o "relicvă a trecutului" și a criticat lipsa sa flagrantă de transparență și comunicare cu alte părți interesate din lumea fotbalului. „De ce nu ai recunoscut pur și simplu că avea să-ți aducă un salariu de 30 de milioane de dolari pe an după încheierea înțelegerii?”, a scris lusitanul. Luis Figo a concluzionat, acuzându-l pe președintele FIFA: „Infantino a călcat în picioare funcția de președinte al FIFA, pe care a promis că o va ridica la un nivel superior. A mințit, a înșelat și a încercat să se îmbogățească personal în detrimentul sportului pe care ar trebui să-l servească”.
Explorează subiectele:


