Președinții Putin și Obama au convenit să coopereze pentru implementarea acordului referitor la Siria, anunță Kremlinul

Președinții Putin și Obama au convenit să coopereze pentru implementarea acordului referitor la Siria, anunță Kremlinul

Președintele rus Vladimir Putin și omologul său american Barack Obama au convenit, într-o convorbire telefonică purtată duminică, să intensifice cooperarea diplomatică și sub alte forme în vederea punerii în aplicare a acordului de la Munchen cu privire la Siria, a informat Kremlinul într-un comunicat citat de Reuters.

Marile puteri au convenit vineri asupra unei "încetări temporare a ostilităților" în Siria, ce ar urma să înceapă în termen de o săptămână.

Potrivit Kremlinului, ce doi lideri au dat o "apreciere pozitivă" discuțiilor cu privire la Siria din 11-12 februarie de la Munchen.

"În particular, a fost exprimat sprijinul pentru eforturile vizând două ținte: încetarea focului și aspectele umanitare", a indicat Kremlinul.

Conform președinției ruse, în timpul discuțiilor a fost subliniată necesitatea stabilirii de contacte strânse de lucru între ministerele apărării rus și american, ceea ce le-ar permite "să lupte cu succes împotriva Statului islamic și a altor organizații teroriste".

Tot potrivit Kremlinului, președintele Putin a discutat cu liderul de la Casa Albă despre importanța creării unui front unit antiterorist.

În cursul convorbirii, cei doi președinți au abordat și situația din Ucraina, mai precizează comunicatul Moscovei.AGERPRES


populare
astăzi

1 Voi ați văzut ce se întâmplă în Germania?

2 Surprinzătoarele declarații ale generalului american Philip Breedlove despre baza Mihail Kogălniceanu!

3 BREAKING Război între doi membri la vârful USR

4 SURSE Ce le-a spus președintele Nicușor Dan apropiaților despre viitorul șef al SIE

5 Ce a descoperit RISE Project despre unul dintre procurorii DIICOT implicați inițial în anchetarea Holzindustrie Schweighofer