Previziunile lui Băsescu, după ieșirea lui Georgescu din cursa prezidențială: „Se vor dezumfla partidele suveraniste”

Fostul președinte Traian Băsescu a comentat, marți seară, ieșirea definitivă a lui Călin Georgescu din cursa prezidențială și contextul politic actual.

Traian Băsescu. FOTO Inquam Photos / Elena Covalenco

Traian Băsescu. FOTO Inquam Photos / Elena Covalenco

„Încă nu fac parte din categoria naivilor, nu m-a surprins deloc”, a spus fostul președinte la Digi 24 .

Traian Băsescu l-a numit pe Călin Georgescu „un șarlatan” și a precizat că instituțiile statului au acționat corect prin invalidarea candidaturii acestuia.

„Să ne aducem aminte că, în cazul șarlatanului, sunt foarte multe declarații de-ale lui legate de legionari, de Antonescu, de naziști. Ori, chiar dacă aceste declarații sunt destul de vechi, problema statului român este că nu le-a tratat conform legii în momentul în care au fost făcute. Acum, înțeleg că le-au adunat într-un dosar”, a spus Băsescu.

„Începe lumea să înțeleagă că nu e Mesia”

Fostul președinte a comentat tensiunile din societate și dezamăgirea susținătorilor lui Călin Georgescu, precizând că „e greu de spus ce se va întâmpla”.

„Începe lumea să înțeleagă că un președinte care spune «Vreau afară din NATO» este, alternativ, un președinte care spune «Hai în brațele lui Putin ». Începe lumea să înțeleagă că nu e Mesia, că nu s-a întâlnit cu extratereștrii”, a mai spus Băsescu.

Fostul președinte a făcut o predicție sumbră pentru partidele „suverantiste”:

„Se vor dezumfla partidele astea suveraniste și oamenii se vor dumiri. Cei care cred că suveraniștii aduc schimbarea se înșală”.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 De citit cuvânt cu cuvânt ce scrie omul ăsta / „5 milioane de români vor munci până la 65-70 de ani, iar alții 200-250 de mii vor duce un trai tihnit, d…

2 „Și-au bătut joc de pensionari” / „De ce trebuie să îi omorâți pe oameni?” / „Mica recalculare”, după mai bine de un an de așteptare

3 Eroarea lui Putin care va costa curând Rusia. Expert în spațiul ex-sovietic: „Nu există nicio cale să iasă din asta”

4 Țara în care am ajuns să trăim... Din cauza PSD și a unor personaje ca ăsta...

5 Foarte interesante amănunte... / Ne-au luat bulgarii „caimacul”?