Prima medalie pentru România la Mondialul de înot, de juniori din Peru - argint la 400 m liber

Vlad Stancu a cucerit prima medalie pentru România la Mondialul de juniori din Peru - argint la 400 m liber.

Vlad Stancu Foto: Arhiva Adevărul

Intrat cu al treilea timp în ultimul act, sportivul de la Steaua a încheiat pe locul secund după o cursă extraordinară, în care s-a aflat și apoape de aur cu 30 m înainte să atingă plăcuța de finiș.

Stancu "Tanku'", așa cum e poreclit de apropiați, a oprit cronometrul la 3:48,38, cu doar 11 sutimi după medaliatul cu aur, brazilianul Stephan Steverink, 3:48,27.

Ultima treptă de pe podium în finala de 400 m liber a fost adjudecată de polonezul Krysztof Chmielewski cu timpul de 3:49,34.

3 „Le-am spus atunci, foarte clar: Într-o lună începe războiul”

4 VIDEO Trebuie să vedeți asta! / Cine o avea interesul ca tot ce poate elimina Rusia din Ucraina să fie dat doar cu pipeta?