Prognoza meteo pentru 28 decembrie. Vremea rămâne caldă pentru sfârșitul lunii decembrie

Prognoza meteo pentru 28 decembrie. Vremea rămâne caldă pentru sfârșitul lunii decembrie

Temperaturile înregistrate la 28 decembrie 2023 vor fi mai ridicate decât cele normale pentru sfârșitul lunii decembrie.

Doar la înălțimi sunt posibile precipitații Arhivă Adevărul

Doar la înălțimi sunt posibile precipitații Arhivă Adevărul

Conform meteorologilor , valorile termice vor fi în continuare mai ridicate decât mediile climatologice specifice ultimei decade a lunii decembrie.

Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificări temporare în a doua parte a intervalului la munte, în special în zona înaltă a Carpaţilor Orientali. Temperaturile maxime se vor încadra în general între 6 şi 14 grade, iar cele minime se vor situa de la -6…-4 grade în depresiuni şi până la 6…7 grade pe litoral.

Cerul va fi variabil, temporar cu nebulozitate joasă sau ceaţă în zonele joase de relief, mai ales în prima parte a zilei şi noaptea.

În zonele montane înalte, minimele coboară până la -7 grade. Vântul va sufla cu putere, ajungând în rafale la 60-70 km/h. De asemenea, există șanse de precipitații.

Ultima săptămână a acestui an și prima din 2024 vor fi marcate de temperaturi mai ridicate decât cele specifice pentru această perioadă, în toate regiunile țării, anunță Administrația Națională de Meteorologie (ANM), care a publicat luni prognoza meteo pentru intervalul 25 decembrie 2023 - 7 ianuarie 2024.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Le Monde scrie lucruri despre care în România se tace... De ce oare?

2 Primar PSD, fotografii în care agresează sexual o femeie în biroul Primăriei. Edilul susține că sunt realizate cu AI

3 VIDEO Priviți, ucrainenii au „prăjit” cea mai mare rafinărie Lukoil din Rusia, care produce 30% din consumul de benzină al țării

4 Generalul SIE în rezervă Nicolae Iană, fostul procuror militar Vasile Doană și doi rezerviști din SRI, vizați de percheziții în dosarul DNA legat de u…

5 STENOGRAME Apar nume noi în anturajul lui Călin Georgescu. Rețeaua de influență care s-ar fi lăudat că încearcă să îl scoată din țară