Putin susţine că armata rusă s-a retras de la Kiev „pentru a crea condiţii de negocieri” cu Ucraina

„Pentru a crea aceste condiţii (n.r. – pentru negocieri), trupele noastre s-au retras din centrul Ucrainei, de la Kiev. Autorităţile de la Kiev au refuzat să pună în aplicare aceste acorduri, deşi acestea au fost practic realizate”, a afirmat Vladimir Putin, conform RBC.ru .

„Deci rezultatul final depinde, desigur, nu de mediatori, ci de dorinţa părţilor contractante de a îndeplini acordurile la care au ajuns. Vedem astăzi că autorităţile de la Kiev nu au o astfel de dorinţă”, a mai adăugat Putin.

Negocierile pentru încetarea războiului în Ucraina au fost demarate pe 27 februarie, iar cele mai mari p rogrese au fost înregistrate la Istanbul , pe 29 martie, unde au participat miniştrii de Externe ai Rusiei, Ucrainei şi Turciei.

Liderul delegaţiei ruse şi consilier prezidenţial, Vladimir Medinski, a afirmat, la sfârşitul întrevederi, că Rusia a făcut „doi paşi uriaşi spre pace” şi a hotărât asupra lor după propunerile Kievului.

Totuşi, la începutul lui mai, atât Ucraina, cât şi Rusia au anunţat întreruperea discuţiilor privind un acord de pace.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

2 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

3 Alegeri Ungaria 2026 / „Fidesz are motive serioase de îngrijorare”

4 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”

5 O nouă rivală pentru Meloni? / Numele surpriză care agită politica italiană