Rapid – Farul, de infarct, cu un final dramatic: Giuleștiul a „erupt“ degeaba VIDEO

Farul și Rapid s-au întâlnit, vineri seară, din postura primelor două clasate în Superliga după 14 etape, despărțite de cinci puncte! Și ce meci a ieșit! Unul disputat într-o atmosferă incendiară, în ciuda temperaturii scăzute de afară, și cu un ritm foarte bun!

Cristi Săpunaru a marcat golul de 1-1 pentru Rapid. FOTO: Arhiva Adevărul

Alibec a deschis scorul pentru „marinari“ (19), dar egalitatea a fost restabilită, în partea secundă, de căpitanul Rapidului, Cristi Săpunaru (53). De aici încolo, echipa pregătită de Adrian Mutu a dominat și, în unele momente, a fost chiar „bombardament“ la poarta apărată de Aioani!

Ratările monumentale ale Rapidului au făcut ca scorul să fie 1-1 până în minutul 90. Apoi, după încă un atac prelungit, belgianul Ghislaine Emmers a marcat, făcând ca Giuleștiul să explodeze de bucurie. Iar pe tabela de marcaj a apărut: Rapid – Farul 2-1. Din păcate pentru bucureșteni, a intervenit VAR-ul. Iar după mai multe minute de așteptare, centralul Istvan Kovacs a fost chemat să revadă faza care a precedat golul. Kovacs a observat cum mingea a atins mâna unui rapidist, înainte de a ajunge la Emmers. Și a anulat golul, pe bună dreptate. Așa că Rapid – Farul s-a terminat 1-1 în derby-ul etapei a 15-a.

16. Mioveni 14 1 4 9 9-22 7

La finalul celor 30 de etape din sezonul regulat, locurile 1-6 vor merge în play-off, iar locurile 7-16 vor juca în play-out.

2 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!

3 VIDEO Frate, nu ți-ai dori să trăiești așa ceva... Ce o fi fost în capul piloților?