Rapid – Mioveni, de Dosarele X: Giuleștenii au ADN de echipă mare în acest sezon VIDEO

O regulă nescrisă a fotbalului spune că o echipă mare câștigă și atunci când nu joacă bine. Așadar, Rapidul are motive de optimism în privința acestei ediții a Superligii. Fiindcă, sâmbătă seară, a reușit fix acest lucru: să joace slab, dar să ia toate punctele!

În așteptarea suspendării de după meciul cu Craiova, Săpunaru a jucat excelent. FOTO: Adevărul

Contra Mioveniului, trupa pregătită de Adrian Mutu a dat de o situație nemaiîntâlnită până acum, în acest sezon: a fost condusă într-o partidă disputată pe teren propriu. Pentru că Scarlatache a deschis scorul, în minutul 22. În mod normal, oaspeții ar fi trebuit să fie înghesuiți în careul propriu din acel moment. Nici vorba de așa ceva!

Rapid a jucat slab și părea că e fără reacție. Asta până când echipa lui Flavius Stoican a comis o „sinucidere fotbalistică“. Mijlocașul Vlad Pop (22 de ani) a luat al doilea „galben“, în minutul 34, pentru un gest prostesc. Partida s-a întrerupt câteva minute și, imediat după ce s-a reluat, Rapid a marcat pentru 1-1 (39).

Mingea a circulat pe traseul Săpunaru – Costache – Sefer și ultimul a egalat din alunecare: 1-1. Așa s-a și încheiat prima repriză. Și, cu siguranță, fanii au așteptat ca Rapid să marcheze de mai multe ori, în partea secundă, în fața unei formații în inferioritate numerică.

Din nou însă, Rapid a dezamăgit. Pentru că a făcut o a doua repriză la fel de slabă, deși a avut susținerea publicului. Și când părea că giuleștenii vor pierde două puncte mari, olandezul Kevin Luckassen a adus victoria, cu prima sa reușită pentru Rapid. Din nou, Săpunaru a fost implicat. De această dată, șutul său a întâlnit bara, dar Luckassen, pe fază, a punctat pentru 2-1 (87).

Așa s-a și terminat partida care readuce Rapidul la egalitate de puncte cu liderul Farul Constanța.

16. Chindia Târgoviște 9 0 3 6 10-17 3

La finalul celor 30 de etape din sezonul regulat, locurile 1-6 vor merge în play-off, iar locurile 7-16 vor juca în play-out.

3 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...