Rapid, irezistibilă: Giuleştenii au strivit FCSB după un meci încântător VIDEO

Marius Şumudică a cam dat-o în bară! Sâmbătă, înaintea plecării din ţară, noul tehnician al celor de la Al-Raed (Arabia Saudită) a strâmbat din nas, când a vorbit despre noua echipă a Rapidului, cu transferurile efectuate în această vară, în anul centenarului.

La 24 de ore distanţă după aceste declaraţii pesimiste, Rapid a făcut un derby încântător în faţa FCSB-ului. Iar starul partidei a fost croatul Marko Dugandzic - foto (28 de ani), ajuns la echipă de patru zile, de la campioana CFR Cluj.

Ce-i drept, e nevoie şi de o precizare: Rapid, având un public superb alături, a avut în faţă şi o echipă „muribundă“ a FCSB-ului care, după cum au remarcat şi comentatorii Digi Sport, arată ca una de play-out, la ora actuală!

S-a văzut din nou: Becali e paralel cu fotbalul!

După 15 minute intense, cu un fotbal plăcut ochiului, Rapid a deschis scorul prin Dugandzic (19). Care, servit excelent de Alex Ioniţă, cu o centrare de pe stânga, a reluat în poartă cu capul, de lângă „visătorul“ Dawa, remarcatul patronului Gigi Becali! Fundaşul adus de la Botoşani, despre care latifundiarul spunea, acum câteva zile, că valorează milioane de euro, a avut un plasament defectuos şi, în niciun moment, nu l-a deranjat pe Dugandzic.

Acelaşi atacant croat, la care CFR Cluj a renunţat după doar 14 meciuri în campionat şi un singur gol, a fost şi la originea golului doi. Când, din nou, s-a văzut fragilitatea apărării FCSB-ului. După o lovitură liberă bătută la bara a doua, Dugandzici a recentrat în careu de lângă Bouhenna, iar căpitanul Cristi Săpunaru a majorat scorul: Rapid – FCSB 2-0, după 40 de minute.

FCSB? Pierdută în „vulcanul“ din Giuleşti. Ianis Stoica a avut, ce-i drept, două ocazii în primele 45 de minute. Prima dată însă a fost deposedat excelent de Săpunaru (33), iar a doua oară a tras în Horaţiu Moldovan din interiorul careului (35).

Debandadă: „antrenorul“ Gigi Becali a făcut prăpăd la pauză!

Aşa cum era de aşteptat, după o asemenea prestaţie dezolantă în prima repriză, Gigi Becali a „înroşit“ telefonul. Iar Anton Petrea, pe post de marionetă, a fost nevoit să facă patru schimbări, în debutul părţii secunde! Aşadar, au ieşit Bouhenna, Edjouma, Oaidă şi Florinel Coman, au intrat Tamm, Şut, Olaru şi Octavian Popescu. Degeaba însă!

FCSB, cu aproape jumătate din echipă schimbată, a continuat să pedaleze în gol. Iar Rapid s-a mulţumit să-şi conserve avantajul de pe tabelă. Ceea ce a şi reuşit, obţinând prima victorie din acest campionat, după o înfrângere la care a contribuit şi ghinionul, în runda inaugurală, pe terenul CFR-ului.

După încă un eşec, 0-2 cu Rapid, FCSB rămâne fără victorie, în stagiunea 2022-2023! Echipa lui Gigi Becali a remizat cu Universitatea Cluj (1-1) în prima etapă, a fost învinsă de Saburtalo (Georgia) în prima manşă din turul II preliminar al Conference League (0-1), iar acum a fost surclasată şi în Giuleşti. Urmează returul cu Saburtalo (joi, ora 20.30, Digi Sport 1, Prima Sport 1), meci de care poate depinde viitorul clubului, în perioada următoare!

16. Mioveni 2 0 0 2 0-5 0

La finalul celor 30 de etape din sezonul regulat, locurile 1-6 vor merge în play-off, iar locurile 7-16 vor juca în play-out.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:

2 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...