Rareş Bogdan: Ciolacu să se consulte cu PNL pentru postul de comisar european, pentru că nu e nici împărat, nici autocrat şi nici rege. Îi reamintesc că PSD nu e singur la guvernare, poate uneori uită

Prim-vicepreşedintele PNL Rareş Bogdan spune că premierul Marcel Ciolacu va trebui să se consulte cu preşedintele şi cu PNL pentru postul de comisar european, pentru că nu e nici împărat, nici autocrat şi nici rege. ”Îi reamintesc că nu PSD singur e la guvernare, poate uneori uită”, a mai spus Rareş Bogdan, precizând că acest lucru trebuie discutat în coaliţie, transmite News.ro.

”Din fericire pentru România, pentru PNL, pentru cetăţeni, nu este putere autocratică în România, Domnul Marcel Ciolacu se află la Palatul Victoria pentru că PNL este încă în Guvern, face parte din coaliţie. Uneori uită, probabil, îi reamintim noi cu maximă delicateţe”, a declarat Rareş Bogdan, la sediul PNL, despre negocierile pentru postul de comisar european.

”Dânsul este premier, nu poate să ia hotărâri singur pentru că nu e nici împărat, nu e nici autocrat, sper, încă, şi nu este nici rege. Deci va trebui să se consulte cu preşedintele României, cu PNL. Eu îl tot văd că dă declaraţii, că el numeşte, el face, el pune comisarii. Îi reamintesc că nu PSD singur e la guvernare, poate uneori uită”, a mai spus prim-vicepreşedintele PNL.

Întrebat dacă PNL îşi doreşte postul de comisar european, Rareş Bogdan a spus: ”E absolut firesc să fie discutat în coaliţie. Sunt convins să vom ajunge la un acord”.

Context. Premierul Marcel Ciolacu a declarat miercuri că europarlamentarul PSD Mihai Tudose i-a transmis că nu vrea să fie comisar european, ci dorește să rămână în echipa politică a PSD. ”Victor Negrescu e una dintre opțiuni”, a spus Ciolacu. Reamintim că G4Media a scris în premieră că Victor Negrescu e în pole-position pentru postul de comisar european din partea României.


populare
astăzi

1 VIDEO „Putin a zis că se retrage după ce a văzut clipul” / Videoclipul cu Radu Miruță care a încins spiritele pe internet

2 Despre lovitura asta încasată de americani de la iranieni s-a vorbit foarte puțin. Or mai fi și altele?

3 Antena 3 a rămas cu „ventilatorul” pornit lângă Daciana

4 PSD a ajuns la distanță de trei procente de USR. Ce scor înregistrează AUR și PNL în ultimul sondaj INSCOP

5 Dilema ghiocelului / „Mașina în care s-a urcat costa 50.000 de euro” / O fotografie distribuită de Lucian Mîndruță a încins Facebook-ul