Real Madrid a remizat cu Legia, la Varșovia, 3-3, în Liga Campionilor

Real Madrid, deținătoarea trofeului, a terminat la egalitate cu Legia Varșovia, în deplasare, 3-3, miercuri seara, într-un meci din Liga Campionilor la fotbal.

Real, care câștigase cu 5-1 pe ''Santiago Bernabeu'', în tur, a condus cu 2-0 în capitala Poloniei, după ce Bale a marcat în primul minut, iar Karim Benzema a înscris în min. 35. Legia a marcat de trei ori la rând, prin Vadis Odjidja-Ofoe (40), Miroslav Radovic (58) și Thibault Moulin (83), fiind aproape de o victorie istorică, dar s-a opus croatul Mateo Kovacic, care a înscris ultimul gol al meciului (85).

Dortmund s-a alăturat celorlalte echipe calificate deja în optimile de finală (PSG, Arsenal, Atletico Madrid, Bayern Munchen), după 1-0 cu Sporting Lisabona.

Leverkusen a obținut o victorie nescontată, 1-0 cu Tottenham, la Londra, iar Monaco a învins-o la scor de forfait pe ȚSKA Moscova (''dublă'' Falcao).

Dinamo Zagreb, cu Alexandru Mățel pe teren în repriza secundă, a fost surclasată de Sevilla, cu 4-0. Juventus a scăpat victoria printre degete acasă cu Lyon, 1-1, oaspeții egalând pe final. Sevilla este și ea foarte aproape de optimile de finală.

Rezultate:

Marți 1 noiembrie
Grupa A
FC Basel — Paris Saint-Germain 1-2
Au marcat: Luca Zuffi 76, respectiv Blaise Matuidi 43, Thomas Meunier 90.
Cartonaș roșu: Serey Die (FC Basel, 84).

Ludogoreț Razgrad — Arsenal 2-3, la Sofia
Au marcat: Jonathan Cafu 12, Claudiu Keșeru 15, respectiv Granit Xhaka 20, Olivier Giroud 42, Mesut Ozil 88.

Grupa B
Beșiktaș Istanbul — SSC Napoli 1-1
Au marcat: Ricardo Quaresma 79 — penalty, respectiv Marek Hamsik 82.

Benfica Lisabona — Dinamo Kiev 1-0
A marcat: Eduardo Salvio 45 — penalty.
Junior Moraes (Dinamo) a ratat un penalty în min. 69.

Grupa C
Borussia Moenchengladbach — Celtic Glasgow 1-1
Au marcat: Lars Stindl 32, respectiv Moussa Dembele 76 — penalty.
Cartonaș roșu: Julian Korb (Borussia, 75).

Manchester City — FC Barcelona 3-1
Au marcat: Ilkay Gundogan 39, 74, Kevin De Bruyne 51, respectiv Lionel Messi 21.

Grupa D
Atletico Madrid — FC Rostov 2-1
Au marcat: Antoine Griezmann 29, 90+3, respectiv Serdar Azmoun 30.

PSV Eindhoven — Bayern Munchen 1-2
Au marcat: Santiago Arias 14, respectiv Robert Lewandowski 34 — penalty, 74.

Miercuri 2 noiembrie:
Grupa E
Monaco — ȚSKA Moscova 3-0
Au marcat: Valere Germain 13, Radamel Falcao 29, 41.

Tottenham Hotspur — Bayer Leverkusen 0-1
A marcat: Kevin Kampl 65.

Grupa F
Borussia Dortmund — Sporting Lisabona 1-0
A marcat: Adrian Ramos 12.

Legia Varșovia — Real Madrid 3-3
Au marcat: Vadis Odjidja-Ofoe 40, Miroslav Radovic 58, Thibault Moulin 83, respectiv Gareth Bale 1, Karim Benzema 35, Mateo Kovacic 85.

Grupa G
FC Copenhaga — Leicester City 0-0

FC Porto — FC Bruges 1-0
A marcat: Andre Silva 37.

Grupa H
Juventus — Olympique Lyon 1-1
Au marcat: Gonzalo Higuain 13 — penalty, respectiv Corentin Tolisso 85.

Sevilla — Dinamo Zagreb 4-0
Au marcat: Luciano Dario Vietto 31, Sergio Escudero 66, Steven Nzonzi 80, Wissam Ben Yedder 87.
Cartonaș roșu: Petar Stojanovic (Dinamo, 45).

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)

5 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia