Referendum în Turcia: Un lider al opoziției reclamă ilegalități

La referendumul constituțional de duminică din Turcia s-au comis ilegalități în favoarea taberei "da" susținute de guvern, a afirmat Erdal Askunger, vicepreședinte al Partidului Republican al Poporului - principala formațiune de opoziție, citat de Reuters.

*UPDATE Referendum în Turcia: Tabăra 'da' conduce cu 52,38% după numărarea a peste 90% din voturi (Anadolu)

*UPDATE Votul la referendumul constituțional din Turcia s-a încheiat

*Referendum în Turcia: Se pare că oamenii au aprobat noul sistem, declară un consilier al președintelui Erdogan

*Referendum în Turcia: Tabăra 'da' este în frunte, dar nu așa de puternică precum ne-am așteptat, declară vicepremierul

"Se comit multe acte ilegale în favoarea guvernului chiar acum, dar în final tabăra 'nu' va învinge", le-a declarat Askunger reporterilor la sediul partidului. El se referea la decizia Înaltei Comisii Electorale (YSK) de a accepta și buletine de vot neștampilate.

Comisia a anunțat pe site-ul său de internet, cu câteva ore înainte de închiderea urnelor, că va număra și voturile exprimate pe buletine nevalidate de ștampila oficialităților electorale, dacă nu se dovedește că a fost vorba de fraude. YSK a arătat că au existat numeroase plângeri privind omisiunea oficialilor de a ștampila buletinele.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

2 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

3 Alegeri Ungaria 2026 / Când apar primele rezultate

4 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”

5 O nouă rivală pentru Meloni? / Numele surpriză care agită politica italiană