Reforma sistemului judiciar va continua în Polonia, afirmă vicepremierul Jaroslaw Kaczynski

Polonia va continua eforturile de reformare a sistemului de justiţie, a declarat vicepremierul Jaroslaw Kaczynski, liderul partidului de guvernământ Lege şi Justiţie (PiS), într-un interviu publicat luni de cotidianul polonez Rzeczpospolita, relatează dpa.

Reformele sistemului judiciar, propuse de PiS de la revenirea sa la putere în 2015, au provocat numeroase controverse în ţară şi în străinătate. Ele au devenit un motiv permanent de dispută cu Comisia Europeană, care se teme că reformele subminează independenţa justiţiei.

"Vrem doar să punem capăt fenomenului instanţelor din Polonia dependente de opoziţie", a declarat Kaczynski în interviul acordat Rzeczpospolita. Autoguvernarea sistemului judiciar în Polonia funcţionează practic "dincolo de stat" şi asta nu poate să continue, a spus el.

Kaczynski a reiterat că arhitectura sistemului judiciar a Poloniei este o chestiune pur internă şi a respins noţiunea că independenţa sistemului de justiţie se reduce în Polonia.

Reformele care vor urma pot implica schimbări ale sistemului, dar şi înlocuirea unor judecători, a mai spus Kaczynski. AGERPRES


populare
astăzi

1 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

2 Alegeri Ungaria 2026 / Partidul de opoziție TISZA a înregistrat 55% iar FIDESZ, partidul lui Viktor Orban, 38%

3 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

4 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”

5 Un lider african cere Turciei un miliard de dolari și „cea mai frumoasă femeie”. Ce se întâmplă dacă nu i se îndeplinește solicitarea