Rezervele valutare ale BNR au scăzut cu 4,6%, la 33,2 miliarde euro, în septembrie

Rezervele valutare ale BNR au scăzut cu 4,6%, la 33,2 miliarde euro, în septembrie

Rezervele valutare ale Băncii Naționale a României (BNR) se situau la nivelul de 33,320 miliarde euro, la 30 septembrie, în scădere cu 4,67%, comparativ cu nivelul de la finalul lunii precedente, se arată într-un comunicat de presă al instituției remis, luni, AGERPRES.

 În cursul lunii au avut loc intrări de 965 milioane euro, reprezentând modificarea rezervelor minime în valută constituite de instituțiile de credit, alimentarea conturilor Ministerului Finanțelor Publice, alimentarea contului Comisiei Europene și altele. De asemenea, au fost ieșiri de 2,6 miliarde euro, reprezentând modificarea rezervelor minime în valută constituite de instituțiile de credit, plăți de rate și dobânzi în contul datoriei publice denominate în valută și altele.

'Plățile de rate și dobânzi în contul datoriei publice denominate în valută au însumat circa 1,385 miliarde euro, din care rambursări de capital și dobândă aferente împrumutului luat de Ministerul Finanțelor Publice de la Comisia Europeană în anul 2009, de 1,177 miliarde euro. Rezerva de aur s-a menținut la 103,7 tone. În condițiile evoluțiilor prețurilor internaționale, valoarea acesteia s-a situat la 3,639 miliarde euro', informează BNR.

Rezervele internaționale ale României (valute plus aur) la 30 septembrie 2017 au fost de peste 36,959 miliarde euro, față de 38,62 miliarde euro la 31 august 2017.

Plățile scadente în luna octombrie 2017 în contul datoriei publice denominate în valută, directe sau garantate de Ministerul Finanțelor Publice, însumează circa 263 milioane euro.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Monica Pop și prietenele sale, date afară dintr-un restaurant din Capitală. „S-a purtat execrabil”

2 „Nemuritorii” / șefii încremeniți în funcții publice din instituții-cheie

3 Recorder / Documentar devastator despre starea Justiției din România, în ziua în care CCR decide dacă magistrații își merită pensiile speciale

4 Cât de importantă mai e România pentru aliați. Mesajul al lui Armand Goșu: „Occidentalii nu-s tâmpiți să-i facem din vorbe”

5 Scandal în Franţa, după ce soția președintelui a fost înregistrată făcând o remarcă vulgară despre activistele feministe. „E timpul ca soții Macron să…