REZULTATE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014 Dâmboviţa: Ponta - 52,54%, Iohannis -23,78%

REZULTATE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014 Dâmboviţa: Ponta - 52,54%, Iohannis -23,78%

REZULTATE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014 Dâmboviţa: Ponta - 52,54%, Iohannis -23,78%, Udrea - 5,42%

Candidatul PSD-UNPR-PC, Victor Ponta, a câştigat primul tur al alegerilor în judeţul Dâmboviţa, unde a obţinut 52,54% din voturi, în timp ce candidatul ACL, Klaus Iohannis, a obţinut 23,78%, arată rezultatele finale furnizate de Biroul Electoral Judeţean (BEJ), transmite corespondentul MEDIAFAX.

Conform datelor centralizate de Biroul Electoral Judeţean Dâmboviţa din toate secţiile de votare din acest judeţ, Victor Ponta are un scor electoral de 52,54%, Klaus Iohannis a obţinut 23,78% din voturi, iar Elena Udrea - 5,42%. Cei trei sunt urmaţi de Dan Diaconescu, cu 4,99% din voturi,Corneliu Vadim Tudor- 4,45% şi Călin Popescu Tăriceanu, care a obţinut3,96% din voturile alegătorilor din judeţul Dâmboviţa.

În acest judeţ, Monica Macovei are 2,63% din voturi, iar Teodor Meleşcanu a obţinut sub 1%.

Prezenţa la vot în judeţul Dâmboviţa a fost de 55,89%.


populare
astăzi

1 Documente / Această turnătoare a fost timp de 10 ani membră CNA...

2 „15.000 de euro în numerar, 4.000 de euro în bijuterii. Eram furioasă”

3 Stupoare la Chișinău după rezultatele unui sondaj realizat în România. Jurnalist: „Nu pot să înțeleg această combinație de trădare și spaimă”

4 Ce ar putea fi misterioasa aeronavă care s-a prăbușit recent lângă baza Area 51

5 Românul care l-a consiliat pe Trump anunță ce li se pregătește rușilor și coreenilor. „N-are nicio problemă să recurgă la metode foarte dure”