România a exportat produse medicale şi farmaceutice în valoare de 640 milioane de euro, în primele 10 luni din 2017

România a exportat produse medicale şi farmaceutice în valoare de 640 milioane de euro, în primele 10 luni din 2017

România a exportat, în primele zece luni din 2017, produse medicale şi farmaceutice în sumă de 640,4 milioane de euro, o valoare cu 7,2% mai mare faţă de cea din perioada similară a anului anterior, conform datelor centralizate de Institutul Naţional de Statistică /INS/.

Importurile de produse medicale şi farmaceutice s-au cifrat la 2,502 miliarde euro, fiind cu 8% mai mari comparativ cu cele din perioada ianuarie-octombrie 2016, înregistrându-se astfel un deficit de 1,862 miliarde euro pe acest segment.

În primele zece luni din 2017, exporturile FOB ale României au însumat 52,361 miliarde de euro şi au crescut cu 9,2% faţă de anul anterior, iar importurile CIF au totalizat 62,583 miliarde euro, în creştere cu 12,4%. AGERPRES


populare
astăzi

1 OFICIAL CCR a declarat neconstituțională reforma pensiilor magistraților pe motiv de formă, la sesizarea Liei Savonea

2 Cloacă de corupție la NATO! / Arestări și percheziții în Statele Unite, Belgia și Olanda

3 Scene cumplite în Ucraina / un bărbat filmat cum fuge cu o femeie rănită în brațe. Rușii împușcă civili pe străzile din Pokrovsk

4 Ce porcărie / Citiți asta! Pare că CCR și PSD au fost mână-n mână! Dacă nu, cei de la CCR tot un act de jigodism moral au făcut!

5 BREAKING Suspiciuni că un avion ce zbura deasupra SUA a fost lovit de un obiect ce provine din spațiu