România, lecție de civilizație la Euro 2024, după înfrângerea cu Olanda

România a fost eliminată de la turneul final, însă ultima impresie lăsată gazdelor din Germania este una exemplară, scrie gsp.ro. După meciul cu Olanda, tricolorii au făcut curățenie în vestiarul de pe Allianz Arena, lăsând în urmă locul imaculat. Totodată, românii au lăsat și un mesaj de „la revedere” gazdelor competiției, redactat atât în limba română, cât și în germană.

Vestiarul naționalei, lăsat impecabil după meciul cu Olanda

Vestiarul naționalei, lăsat impecabil după meciul cu Olanda

Pe Allianz Arena din Munchen a debutat România la Euro 2024, cu o victorie de presigiu, 3-0 cu Ucraina. Tot pe același stadion a încheiat turneul final , după 0-3 cu Olanda. De-a lungul celor două săptămâni petrecute în Germania, tricolorii s-au bucurat de ospitalitatea nemțească. Aceștia au ținut să le mulțumească gazdelor atât prin comportament, cât și printr-un mesaj lăsat în vestiar, la plecare.

Așa cum fac japonezii, românii au lăsat „lună” vestiarul pe care l-au folosit la meciul Olanda. Gestul elevilor lui Edi Iordănescu a fost însoțit și de un mesaj lăsat celor care i-au găzduit: „Euro 2024 a fost pentru fiecare dintre noi una dintre cele mai importante experiențe fotbalistice trăite până acum și ne bucurăm că scena pe care s-a desfășurat a fost cea germană. Fiecare meci, fiecare emoție, fiecare trăire ne-a adus împreună și ne-a făcut să simțim magia fotbalului.

Mesajul românilor pentru gazdele germane

Mesajul românilor pentru gazdele germane

Plecăm din Germania cu gândul că am dat totul pentru România și suntem recunoscători pentru tot ce am trăit în săptămânile petrecute aici. A fost o onoare să facem parte din marea familie a fotbalului european. Mulțumim că ne-ați făcut să ne simțim ca acasă”, a fost mesajul lăsat în vestiar de către trupa lui Edi Iordănescu.

Euro 2024, rezultate în optimi

29 iunie (Berlin): Elveția – Italia 2-0

29 iunie (Dortmund): Germania – Danemarca 2-0

30 iunie (Gelsenkirchen): Anglia – Slovacia 1-1 (2-1 după prelungiri)

30 iunie (Koln): Spania – Georgia 4-1

1 iulie (Düsseldorf): Franța – Belgia 1-0

1 Iulie (Frankfurt): Portugalia – Slovenia 0-0 (3-0 după loviturile de departajare)

2 iulie (Munchen): România – Olanda 0-3

2 iulie (Leipzig): Austria – Turcia 1-2

Euro 2024, tabloul sferturilor

5 iulie (Stuttgart, 19.00): Spania – Germania

5 iulie (Hamburg, 22.00): Portugalia – Franța

6 iulie (Düsseldorf, 19.00): Anglia – Elveția

6 iulie (Berlin, 22.00): Olanda – Turcia

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Ce se întâmplă în Rusia? / Anomaliile observate de un corespondent din presa occidentală

2 „Jocurile din jurul lui Bolojan scufundă România” / Traian Băsescu, atac dur la clasa politică

3 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

4 Experiență de coșmar pentru o familie într-un resort din Hurghada, Egipt: dezastrul găsit în hotelul pentru care a plătit 4.000 de euro

5 Eugen Tomac ar fi fost propus premier de Nicușor Dan în fața partidelor. Președintele are și o variantă alternativă