România, medalie de argint la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe

România, medalie de argint la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe

Echipajul format din Liviu Dumitrescu şi Victor Mihalachi a câştigat, sâmbătă, medalia de argint la canoe dublu pe distanţa de 500 de metri, la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Moscova.

România, medalie de argint la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe (Imagine: Arhiva Mediafax Foto/AFP)

Dumitrescu şi Mihalachi au terminat proba într-un minut, 38 de secunde şi 381 de miimi. Pe primul loc s-a clasat echipajul rus Alexei Korovaşkov/Ivan Ştil (1:35.829), iar medalia de bronz a revenit cubanezilor Serguey Torres Madrigal şi Rolexis Baez Avila (1:39.385).

La canoe 4 pe 1000 de metri, Gabriel Gheoca, Petre Condrat, Iosif Chirilă şi Florin Comănici s-au clasat pe locul 4, cu timpul 3:14.573. Pe primul loc s-a clasat un echipaj din Rusia, cu timpul 3:10.701.

La kaiac simplu feminin pe 1000 de metri, Florentina Caminescu s-a clasat pe locul patru, cu timpul de trei minute, 52 de secunde şi 577 de miimi. Medalia de aur i-a revenit neo-zeelandezei Teneale Hatton - 3:49.423.

Tot la feminin, la kaiac 4 pe distanţa de 500 de metri, Roxana Borha, Irina Lauric, Iuliana Ţăran şi Elena Meroniac au ocupat locul 9, cu timpul 1:33.394. Proba a fost câştigată de un echipaj din Ungaria, cu timpul 1:28.219.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 VIDEO Iranul a umblat la „cutia cu maimuțe”?

2 Ce se întâmplă oare? / Un editorial care dă de gândit despre PSD. S-a format masa critică pentru măturarea grupării Ciolacu-Grindeanu?

3 Uite un caz despre ce înseamnă școală și justiție în Ro...

4 Un secret bine păzit, inexpugnabil, al Iranului

5 Cea mai nouă și dătătoare de speranță predicție a lui Ray Kurzweil, unul dintre cei mai cunoscuți futurologi ai Silicon Valley