România, spulberată de Franța la Euro 2022: Calculele calificării ne arată un scenariu dezolant

Dacă meciurile de handbal feminin ar fi avut vreo 15-20 de minute pe repriză, România ar fi avut niște titluri Europene și Mondiale sau, în cel mai rău caz, niște clasări pe podium, în ultimii ani. Din păcate pentru fete, o repriză durează 30 de minute și, de multe ori, partea de final le încurcă foarte tare!

Cristina Neagu a trăit încă o dezamăgire alături de echipa României. FOTO: Arhiva Adevărul

Așa s-a întâmplat și luni seară pe „Boris Trajkovski Sports Center“ din Skopje. Deși a avut în față echipa Franței, campioana olimpică en-titre și locul 2 la ultima ediție a Europeanului în 2020, România s-a bătut de la egal la egal cu naționala pregătită de Olivier Krumbholz. Și, după 14 minute, scorul era egal (5-5). Meciul a rămas strâns cam până în minutul 16, când tabela arăta 7-7. Și nu doar scorul era dătător de speranțe, ci și jocul Cristinei Neagu. Care adunase deja trei goluri din trei aruncări. Adică, cât a marcat într-un meci întreg, sâmbătă, cu Olanda.

Din păcate, veștile bune s-au cam oprit aici. Și din minutul 17 încolo, România a început să piardă din turație. Pe fondul acestei căderi, Franța s-a dus la 10-7 (min. 19). Imediat, selecționerul Florentin Pera a cerut time-out, într-o încercare de a-și „resuscita“ fetele. Și perspectivele păreau a fi bune din moment ce, la reluare, Franța a rămas cu un om mai puțin după o eliminare de 2 minute. Din păcate, România a ratat atacul și în superioritate, iar Franța s-a dus la 11-7, la atacul următor. Cu un om mai puțin pe teren!

După o „secetă“ de șase minute, tricolorele au spart, într-un final, gheața, în minutul 22: 11-8. Reușita părea că le-a descătușat pe fete, care apoi s-au apropiat la 11-9, având și superioritate numerică pe teren. Cam aici s-a „rupt“ însă filmul. Pentru că Franța a continuat să fie echipa mai bună. Dovadă și faptul că s-a dus la cinci goluri (15-10), în minutul 28, marcând, lejer, și în inferioritate. Iar la pauză, avansul franțuzoaicelor a fost chiar unul confortabil: 17-11.

Iulia Dumanska a revenit între buturi după accidentarea de la primul meci, dar degeaba.

Am fost sacul de box al franțuzoaicelor după pauză

La reluare, nimic bun pentru România. Iar Franța și-a mărit avansul la 20-12, în minutul 35, și pe fondul unor greșeli halucinante ale fetelor. Îngrozit și el, Florentin Pera a cerut imediat time-out. Degeaba! Recitalul Franței a continuat, tabela arătând 21-13, în minutul 38. De aici până la final, practic, meciul a fost un chin pentru echipa României. Care a acceptat înfrângerea și a devenit sacul de box al franțuzoaicelor în partea secundă.

Ca de obicei, vom bate doar ciuca bătăilor

S-a terminat 35-21 pentru Franța care, la fel ca Olanda, și-a asigurat deja prezența în Grupele Principale cu minimum 2 puncte. Miercuri, cele două formații se vor duela pentru locul 1. România, ca de obicei în ultimii ani, va învinge, aproape sigur, cea mai slabă echipă din seria ei. Adică, Macedonia de Nord, în partida de miercuri. Și va merge și ea în Grupele Principale, însă fără niciun punct, având în vedere că rezultatele cu ultima clasată din fiecare serie se vor șterge. Cu 0 puncte în Grupele Principale, șansele fetelor la o clasare pe primele două locuri, cele care asigură prezența în semifinale, țin de domeniul SF-ului.

4. Macedonia de Nord 2 0 0 2 29-54 0

Primele trei clasate vor avansa în Grupele Principale.

Euro2022 png

Euro 2022, un turneu final cu 16 echipe

*Grupa A: Norvegia, Ungaria, Croația, Elveția

*Grupa B: Danemarca, Suedia, Slovenia, Serbia

*Grupa C: Franța, Olanda, Macedonia de Nord, ROMÂNIA

*Grupa D: Polonia, Muntenegru, Germania, Spania

Primele trei clasate vor avansa în cele două Grupe Principale.

Florentin Pera, selecționer România

Lotul convocat de selecționerul Florentin Pera

*Portari: Diana Ciucă (Rapid), Iulia Dumanska (Gloria Bistriţa), Daciana Hosu (Râmnicu Vâlcea);

*Interi stânga: Cristina Neagu (CSM Bucureşti), Bianca Bazaliu (Gloria Bistriţa), Diana Lixandroiu (CSM Slatina), Sorina Grozav (Rapid);

*Centri: Laura Pristăviţă (Gloria Bistriţa), Eliza Buceschi (Rapid);

*Extreme dreapta: Alexandra Badea (Rapid), Sonia Seraficeanu (Gloria Bistriţa), Mihaela Mihai (CSM Bucureşti);

*Extreme stânga: Nicoleta Dincă (Gloria Bistriţa), Alexandra Dindiligan (CSM Bucureşti), Corina Lupei (Râmnicu Vâlcea);

*Pivoţi: Crina Pintea (CSM Bucureşti), Lorena Ostase (Rapid), Andreea Ţîrle (Minaur Baia Mare).

*Stafful tehnic: Florentin Pera (principal), Bogdan Burcea (secund), Ildiko Barbu Kerekes (antrenor cu portari).

3 Cea mai mare notă luată de Piedone în viața lui a fost un 6...

4 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!

5 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”