România U21 a remizat în deplasarea cu Elveția U21, scor 2-2, în runda cu numărul 5 a grupei E preliminare pentru Euro

România a terminat la egalitate meciul cu Elveția, 2-2, pierzând victoria pe final de meci printr-un gol înscris de elvețieni în minutul 88.

Elvetia-România.Foto:Profimedia

În urma acestui rezultat, România ocupă în continuare locul secund în grupă, cu 10 puncte, în timp ce lider rămâne Elveția, cu 11 puncte.

La fel ca în meciul naționalelor mari din preliminariile Euro 2024, încheiat 2-2, elvețienii au pus rapid stăpânire pe pe meci, cu toate că - ”Tricolorii mici” - au început foarte bine partida și, după doar 11 minute, naționala lui Daniel Pancu a trecut în avantaj, după golul marcat de Rareș Ilie.

Elvețienii au restabilit egalitatea 12 minute mai târziu, prin Sanches , care a fost primul care a ajuns la un balon respins de Sava.

”Tricolorii” au trecut din nou în avantaj în minutul 31, când Grameni a înscris un gol superb din interiorul careului.

România U21 s-a aflat în avantaj până pe final, însă elvețienii au marcat golul egalizator în minutul 88, prin Dos Santos.

Astfel, România U21 a rămas pe locul doi în Grupa E, cu 10 puncte, la o lungime în urma liderului Elveția.

Iată care au fost echipele celor două reprezentative

Elveția U21: Loretz - Stergiou, Amenda, Bichsel, Athekame - Sanches, Omeragic, Surdez - Rieder - Fink, Villiger

Rezerve: Keller - Ottiger, Hajdari, Avdullahu, Dos Stantos, Krasniqi, Wallner, Schwegler, Muci

Selecționer: Sascha Stauch

România U21: R. Sava - Pantea, Ignat, M. Ilie, Borza - Vulturar, Umit Akdag, Grameni - M. Corbu, L. Munteanu, R. Ilie

Rezerve: Hinrich - Amzăr, Ad. Mazilu, Tudose, M. Danciu, D. Radu, Musi, Cr. Mihai, Blănuță

Selecționer: Daniel Pancu

2 După America Express, copiii Andreei Esca fac din nou echipă la Antena 1. Alexia Eram: „M-am simțit foarte bine la filmări”