Rusia îi avertizează pe combatanţii străini din Ucraina că nu vor avea statut de prizonieri de război şi vor fi judecaţi

Rusia îi avertizează pe combatanţii străini din Ucraina că nu vor avea statut de prizonieri de război şi vor fi judecaţi

Moscova i-a avertizat pe străinii care intenţionează să lupte împotriva forţelor ruse în Ucraina că nu vor avea statut de prizonieri de război şi vor fi aduşi în faţa justiţiei sub acuzaţii penale dacă sunt capturaţi, relatează joi agenţiile DPA şi TASS.

"Aş dori să subliniez oficial că toţi mercenarii trimişi de Occident pentru a ajuta regimul naţionalist de la Kiev (...) nu au dreptul la statutul de prizonieri de război", a declarat purtătorul de cuvânt al Ministerului Apărării de la Moscova, Igor Konaşenkov.

"Niciunul dintre mercenarii pe care Occidentul îi trimite în Ucraina să lupte pentru regimul naţionalist nu se va bucura de dreptul de a fi considerat combatant în virtutea dreptului internaţional umanitar", a precizat Konaşenkov.

El a avertizat că oricine vrea să se alăture acestei lupte ar trebui "să se gândească de şapte ori înainte de a pleca", pentru că Rusia "îi va face responsabili penal dacă sunt reţinuţi". "În cel mai bun caz, ei se pot aştepta să fie urmăriţi penal ca infractori", a adăugat el.

Potrivit lui Konaşenkov, citat de TASS, "toate actele de sabotaj ale mercenarilor în Ucraina au fost efectuate cu ajutorul armelor furnizate de Occident".

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a lansat un apel către străini să se alăture luptei împotriva Rusiei în Ucraina, garantând intrare fără viză pentru toţi combatanţii voluntari din străinătate. El a estimat joi că legiunea internaţională planificată ar avea circa 16.000 de combatanţi.

Primii voluntari din străinătate au sosit deja, a spus Zelenski. "Ei vin să apere libertatea, viaţa. Pentru noi, pentru noi toţi", a adăugat el, citat de DPA.AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Bolojan, prima mare mutare pentru combaterea marii evaziuni fiscale!

2 VIDEO Cine controlează lumea / Pentru cei care nu înțeleg ce se întâmplă: 10 întrebări / Pentru cei care cred că înțeleg: știți ce urmează?

3 Fotografii de la SRI antitero ilustrează „trupele rusești, bine echipate”

4 Cine este amanta secretă a Patriarhului Kiril al Rusiei. Îl însoțește în călătoriile externe și deține averea acestuia

5 Avertismentul românilor din batalionul Getica: „O asemenea manevră ar aduce forțele ruse la granița noastră mai rapid decât anticipam”