Rusia îşi va reloca exerciţiile militare în afara zonei economice exclusive a Irlandei

Ministrul afacerilor externe irlandez, Simon Coveney, a anunţat sâmbătă că a primit asigurări de la Rusia că aceasta îşi va reloca planificatele exerciţii militare în afara zonei economice exclusive a Irlandei, informează PA Media şi dpa.

Simon Coveney a declarat că a primit asigurări de la ministrul rus al apărării că exerciţiile nu vor avea loc lângă coasta de sud-vest a Irlandei.

Planificatele exerciţii, care urmau să aibă loc la 240 de kilometri de coasta de sud-vest a Irlandei, în Marea Irlandei, au cauzat controverse şi tensiuni în această ţară.

"Săptămâna aceasta i-am scris ministrului apărării rus, pentru a-i cere să reconsidere exerciţiile navale de lângă costa irlandeză. În seara aceasta am primit o scrisoare care confirmă că exerciţiile ruse vor fi relocate în afara (zonei economice a) Irlandei. Salut acest răspuns", a scris Coveney sâmbătă într-un tweet.

Într-un comunicat, ambasadorul Rusiei în Irlanda, Iuri Filatov, a anunţat că, în urma cererilor guvernului irlandez şi a industriei piscicole irlandeze, "ministrul rus al apărării Serghei Şoigu a decis, într-un gest de bunăvoinţă, să relocheze exerciţiile marinei ruse, planificate să aibă loc între 3 şi 8 februarie, în afara zonei economice exclusive a Irlandei, pentru a nu afecta activităţile piscicole ale navelor irlandeze în zonele lor tradiţionale de pescuit".

Nu se ştie exact unde se vor desfăşura acum aceste exerciţii.

Rusia a anunţat la la mijlocul lui ianuarie că marina sa va organiza un set de exerciţii implicând toate flotele sale de la Pacific până la Atlantic, cea mai recentă demonstraţie de forţă pe fondul creşterii activităţii militare şi a tensiunilor cu Occidentul.AGERPRES


populare
astăzi

1 „Am făcut sex într-un hotel chinezesc, apoi am descoperit că am fost difuzați către mii de oameni”

2 De citit... / Statele care pot „băga” SUA sau China oricând în „buzunare”

3 Profesoara româncă rupe tăcerea despre legătura sa cu Jeffrey Epstein: „Aș vrea să nu-l fi cunoscut niciodată. Sunt revoltată de depravarea sa”

4 Țara lui Plaha / Cine este personajul care construiește ansamblul imobiliar Satina Park din Craiova, despre care Ministrul Apărării spune că obturează u…

5 „Un mic trădător de țară”. Apropiat al lui Trump, acuzații explozive din SUA: George Simion a făcut lobby pentru scoaterea României din Visa Waiver