Sabalenka a zdrobit-o pe Sakkari la Turneul Campioanelor: Rezultat bulversant la Cancun

Aryna Sabalenka, liderul mondial la zi, a debutat cu o victorie categorică, 6-0, 6-1 cu grecoaica Maria Sakkari (N.8), duminică, la Turneul Campioanelor (WTA Finals), competiție de final de sezon al circuitului feminin, care are loc la Cancun (Mexic).

Aryna Sabalenka

În ciuda mai multor ghemuri echilibrate, Sabalenka a câştigat clar, după o oră şi 14 minute, în faţa unei jucătoare care participă la competiţie după forfait-ul cehoaicei Karolina Muchova. Sabalenka şi-a luat astfel o revanşă după ce în 2021 şi 2022 a fost eliminată de Sakkari din faza grupelor la Turneul Campioanelor.

În alt meci din Grupa Bacalar, americanca Jessica Pegula, a cincea favorită, a trecut de kazaha Elena Rybakina, cap de serie numărul patru, cu 7-5, 6-2.

Din Grupa Chetumal, ale cărei meciuri încep luni, fac parte poloneza Iga Swiatek (a doua favorită), jucătoarea americană Coco Gauff (3), tunisianca Ons Jabeur (6) şi cehoaica Marketa Vondrousova (7).

Anul trecut, Turneul Campioanelor a fost câştigat de jucătoarea franceză Caroline Garcia.

4 VIDEO „Nasty” și-a ales candidatul pentru București! Pe cine susține fostul tenismen?