Sabin Sărmaş - eliberat, la cerere, din funcţia de preşedinte al Autorităţii pentru Digitalizarea României

Sabin Sărmaş - eliberat, la cerere, din funcţia de preşedinte al Autorităţii pentru Digitalizarea României

Sabin Sărmaş a fost eliberat, la cerere, din funcţia de preşedinte, cu rang de secretar de stat, al Autorităţii pentru Digitalizarea României. Sărmaș a explicat, pentru G4Media.ro că a optat pentru funcția de deputat, incompatibilă cu funcția de șef al ADR.

Sabin Sărmaș a candidat la alegerile parlamentare pe loc eligibil pentru poziția de deputat de Cluj. Sărmaș va fi președintele Comisiei pentru Tehnologia Informaţiei şi Comunicaţiilor.

Reamintim că structura Autorității pentru Digitalizarea României – care se afla în directa subordine a premierului – se transformă în minister (Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării), care a revenit USR-ului.

Decizia de eliberare din funcţie a fost semnată de premierul Florin Cîţu şi publicată joi în Monitorul Oficial.


populare
astăzi

1 BREAKING Ciprian Ciucu este noul primar al Bucureștiului!

2 Hopa! Ce avem noi aici?

3 VIDEO Pe asta ați văzut-o?

4 Dezvăluiri bombă. Numele femeilor celebre care îl „vizitau” pe Adrian Mutu, după transferul în Anglia. „Pe asta n-am mai spus-o. A fost acolo”

5 LIVE Alegeri București / Sub 600.000 de bucureșteni și-au ales primarul