Sălaj: Măştile de protecţie, obligatorii în zonele aglomerate, pe tot parcursul stării de alertă

Sălaj: Măştile de protecţie, obligatorii în zonele aglomerate, pe tot parcursul stării de alertă

Purtarea măştilor de protecţie devine obligatorie, începând de miercuri, în toate spaţiile publice aglomerate de pe raza judeţului Sălaj, printr-o hotărâre adoptată de Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă.

Potrivit documentului, măştile de protecţie trebuie purtate regulamentar în spaţii publice deschise de tip pieţe, târguri şi expoziţii, în zonele în care se desfăşoară serbări publice, activităţi cultural-artistice, activităţi religioase sau pelerinaje pe întreaga durată a programului acestora, în zonele de aşteptare a mijloacelor de transport în comun de tip staţii de autobuz, staţii şi peroane CFR, autogări şi altele asemenea, precum şi în zonele de aşteptare pentru accesul în obiectivele turistice.

Sunt exceptaţi de la obligativitatea purtării măştii de protecţie copiii cu vârsta mai mică de 5 ani.

Printre altele, hotărârea prevede obligaţia organizatorilor evenimentelor de a afişa în locuri vizibile informaţii privind obligativitatea purtării măştii de protecţie, precum şi de a elabora un set de măsuri limitarea răspândirii virusului SARS-CoV-2. AGERPRES


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?