Satu Mare: Verificări la Spitalul Judeţean, după ce o femeie a reclamat că a fost consultată superficial şi a suferit un avort

Satu Mare: Verificări la Spitalul Judeţean, după ce o femeie a reclamat că a fost consultată superficial şi a suferit un avort

Mai multe verificări au loc la Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Satu Mare, după ce o femeie a scris pe Facebook că ar fi fost consultată superficial la Unitatea de Primiri Urgenţe (UPU) şi ar fi suferit un avort spontan, iar cazul a ajuns în presa locală, a declarat, duminică, purtătorul de cuvânt al instituţiei, Constantin Demian.

"Medicul şef de la ginecologie şi medicul şef de la UPU s-au autosesizat, au luat foile de internare pentru verificare, iar mâine vor prezenta managerului spitalului şi directorului medical concluziile. Dacă se va constitui comisie de anchetă sau nu, se va stabili după concluzii. Nu a fost depusă nicio sesizare, aşteptăm femeia să depună sesizări atât la noi, cât şi la Colegiul Medicilor", a declarat Constantin Demian, pentru AGERPRES.

Femeia a scris pe Facebook că s-a prezentat de două ori la UPU cu sângerări fără să primească un tratament adecvat, iar ulterior când s-a prezentat la un alt ginecolog acesta i-ar fi spus că a suferit un avort spontan de care medicii de la spital nu şi-ar fi dat seama. Cazul a fost preluat de presa locală. AGERPRES


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?